Powiat wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie, przysiółek wsi Wszemiłowice

(nazwa niemiecka: Jürgen, Kreis Breslau)

 

 

Miejscowość wzmiankowana jako Jurtschicz w dokumencie z 1361 roku. Do 1787 roku wioska należała do zakonu jezuitów z Wrocławia. Następnie została przejęta przez państwo pruskie i przekazana jako majątek państwowemu urzędowi szkolnictwa. W 1795r. właścicielem dóbr w Jurczycach była rodzina von Rothkirch. Kolejnymi posiadaczami majątku byli: radca prawny Ludwig (1830r.), młynarz Krause (1845r.), Koch (w latach siedemdziesiątych XIX w.), Wilhelm Ruprecht (1879r.), Fedor von Zawadzky (1886r.), rodzina hrabiów von Wengerskych (od początków XX wieku do lat trzydziestych tego stulecia), Brand z Wrocławia (w latach trzydziestych XX w.). Po 1945 roku dobra przejęło państwo polskie. W czasach Polski Ludowej folwarkiem i pałacem zarządzała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Wszemiłowice. Po upadku spółdzielni majątek przeszedł na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 1999r. znalazł się w zasobach jej następczyni Agencji Nieruchomości Rolnych.

 

Neogotycki pałac w Jurczycach prawdopodobnie został wzniesiony w latach siedemdziesiątych XIX w. Po pożarze który miał miejsce w 1929 lub 1930r. rezydencję odbudowano w uproszczonej formie. Część cech stylowych pałac utracił również po 1945 roku, kiedy to zarządzała nim Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. W czasach Polski Ludowej siedzibę właścicieli majątku zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie pałac w dalszym ciągu pełni funkcję mieszkalną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. 

Do pałacu przylega zaniedbany park. Na północ od rezydencji wznoszą się zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

 

Zabytki w Wszemiłowicach Jurczycach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Wszemiłowicach Jurczycach.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do samych Jurczyc nie jest możliwy, natomiast w Wszemiłowicach zatrzymują się busy prywatnego przewoźnika (Usługi Transportowo-Osobowe „Kruk” Szymon Kruk) kursujące m.in. z Udanina i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kąty Wrocławskie, następnie DK362 przez Kąty Wrocławskie w stronę Wrocławia. W Wszemiłowicach z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Jurczyc. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Pałac położony jest w południowej części Jurczyc. Samochód można zaparkować w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla