Powiat kłodzki, gmina Międzylesie
(nazwa niemiecka: Lauterbach, Kreis Habelschwerdt)
Początki miejscowości sięgają czternastego stulecia. W 1360r. w Goworowie po raz pierwszy wzmiankowano kościół. Przez wiele lat wioska wchodziła w skład dóbr międzyleskich, należących między innymi do rodziny von Althann. W 1785r. majątek w Goworowie nabył kupiec Josef Christoph Ludwig. W tym samym roku wybudował on w miejscowości pałac oraz zabudowania gospodarcze służące do produkcji płótna. W dziewiętnastym stuleciu właściciele majątku często się zmieniali. Na początku XX w. powrócił on w ręce Althannów z Międzylesia. Następnie w 1929r. zabudowania nabyło państwo niemieckie i urządziło w nich sanatorium dla funkcjonariuszy policji. W czasach Polski Ludowej pałac wykorzystywano początkowo jako siedzibę Państwowego Domu Dziecka. Następnie budynek podlegał ministerstwu oświaty i władzom samorządowym. Kolejnymi użytkownikami pałacu były: Bydgoskie Przedsiębiorstwo Budowy Domów, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Goworowie, Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne CEFARM we Wrocławiu. Od 1989r. pałac jest własnością prywatną. Prywatny inwestor przeprowadził generalny remont w znacznym stopniu zdegradowanego zabytku.
Pałac
Barokowy pałac z 1785r., przebudowywany w 1891r. i w drugiej połowie XX w. W ostatnim czasie wyremontowany przez prywatnego właściciela. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem, nakryty dachem mansardowym wykonanym z blachy. Fasada ośmioosiowa, z głównym wejściem ozdobionym kamiennym portalem z kartuszem z inicjałami kupca Ludwiga. Elewacje pałacu w mocny sposób uproszczone, za wyjątkiem wspomnianego portalu pozbawione są stylowych detali architektonicznych. Pałac fasadą skierowany jest na dziedziniec, wokół którego znajdują się dawne zabudowania gospodarcze Zabytek można zobaczyć z zewnątrz, zza ogrodzenia. Do pałacu przylega park o powierzchni około 5ha.
Interesujący artykuł na temat pałacu w Goworowie można znaleźć na stronie ludmilka.eszymon.eu a dokładnie w tym miejscu:
Zabytki w Goworowie
Do rejestru zabytków w Goworowie wpisano kościół filialny p.w. śś Piotra i Pawła (5.05.1961r., nr rej.: 872); zespół pałacowy (4.10.1977r., nr rej.: 669/WŁ): pałac, park; młyn wodny, nr 68 (19.09.1995r., nr rej.: 1443/WŁ).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Goworowa zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Międzylesia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Bystrzycę Kłodzką. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W miejscowości Roztoki z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Goworowa przez Gajnik i Michałowice. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Pałac znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować tuż obok ozdobnej bramy prowadzącej na dziedziniec gospodarczy.
Damian Dąbrowski,
Lipiec 2012 r.