Powiat trzebnicki, gmina Oborniki Śląskie

(nazwa niemiecka: Schimmelwitz, Kreis Trebnitz)

 

Rys historyczny i stan obecny

Właścicielami majątku w Siemianicach byli między innymi: porucznik Voss (1856r.), Heinrich Gudewill (1858, 1876r.), Paul Jouanne (1886r.), wdowa hrabina Laura Saurma von der Jeltsch-Lorzendorf, z domu Henckel von Donnersmarck (co najmniej od 1894r.).

Neorenesansowy pałac w Siemianicach został w 1896r. ufundowany przez hrabinę Laurę (ur.1838r., zm. 1931r.), wdowę po Arturze Saurma von der Jeltsch-Lorzendorf (ur.1831r., zm.1878r.). Rezydencję rozbudowano w 1906r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwu- i trzykondygnacyjny, nakryty dachami dwuspadowymi. Skomplikowaną bryłę pałacu rozczłonkowują liczne ryzality, wykusze, przybudówki oraz wieża, będąca dominantą obiektu. Elewacje rezydencji ozdabiają boniowane przyziemie, wydatne szczyty neorenesansowe oraz obramowania otworów okiennych.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac został przejęty przez państwo polskie. W rezydencji urządzono Prewentorium Dziecięce „Siemianice” działające do 1985 roku. Prewentorium podlegało Wojewódzkiemu Zespołowi Szpitalno-Sanatoryjnemu dla Dzieci. Pod jego zarządem przeprowadzano bieżące remonty budynku. Po likwidacji prewentorium opuszczony pałac należał do Urzędu Gminy Oborniki Śląskie. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku zabytek sprzedano włosko-polskiej spółce. W latach 1994-1996 miał miejsce remont generalny pałacu w Siemianicach. Obecnie odrestaurowany pałac jest własnością prywatną, teren wokół ogrodzony, niedostępny budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z dość dużej odległości.

 

Zabytki w Siemianicach

Do rejestru zabytków w Siemianicach wpisano zespół pałacowy (13.04.1979r., nr rej.: 442/W): pałac i park.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Siemianic jest praktycznie nierealny.  Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Północ. Z węzła najlepiej zjechać na DK5 w stronę Trzebnicy i skręcić w lewo w ulicę Meliorancką. Następnie jazdę należy kontynuować ulicą Kominiarską prowadzącą do ulicy Pełczyńskiej (DK342). Trasą DK342 można dotrzeć do Obornik Śląskich. W mieście należy z kontynuować jazdę DK342 do ronda w centrum, z którego trzeba zjechać w ulicę Wyszyńskiego, zmieniającą następnie nazwę na ulicę Siemianicką, prowadzącą prosto do celu podróży. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 205km. Park wraz z pałac znajdują się, na zachód od głównej drogi w Siemianicach, prowadzi do nich ulica Pałacowa. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód trzeba zostawić na poboczu, przy ogrodzeniu otaczającym park.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2013 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla