Powiat trzebnicki, gmina Trzebnica

(nazwa niemiecka: Bruckotschine, w latach 1937-1945 Moltketal, Kreis Trebnitz)

 

Właścicielami majątku w Brochocinie była między innymi rodzina Jentsch (druga połowa XIX w.). Początki istniejącego pałacu sięgają jednak XVIII wieku. Pierwotna barokowa rezydencja została w dziewiętnastym stuleciu przebudowana w stylu neorenesansowym. W końcowej fazie drugiej wojny światowej w 1945 roku budynek został uszkodzony. Pałac murowany z cegły, złożony z dwóch członów zbudowanych na planach prostokątów zbliżonych do kwadratów oraz kwadratowej wieży. Budynek potynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty dachami czterospadowymi. Nad wejściem pozostał ślad po kartuszu herbowym dawnych właścicieli. W czasach Polski Ludowej w pałacu urządzono mieszkania. W rezydencji mieścił się również Klub Prasy i Książki „Ruch”. Obecnie zrujnowany zabytek jest prawdopodobnie własnością prywatną, teren wokół nie jest ogrodzony, budynku nie zabezpieczono przed wejściem.

 

Zabytki w Brochocinie

Do rejestru zabytków w Brochocinie wpisano pałac, nr 17 (23.01.1964r., nr rej.: A/3866/1038). Poza tym w ewidencji zabytków znajdują się między innymi: oficyna mieszkalna, spichlerz i park pałacowy.

 

Informacje praktyczne i dojazd

W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Brochocin Trzebnicki na której zatrzymują się pociągi przewoźnika Koleje Dolnośląskie S.A. jeżdżące na trasie Wrocław – Trzebnica. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Północ i dalej DK5 w stronę Trzebnicy. Za miejscowością Wysoki Kościół z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Brochocina przez Machnice. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 200km. Ruiny pałacu wraz z otaczającym je parkiem znajdują się w centrum miejscowości na lewo od głównej drogi. Samochód można zaparkować w pobliżu ruin rezydencji, przy zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2013 r.

Joomla templates by a4joomla