Powiat wrocławski, gmina Sobótka, przysiółek wsi Mirosławice

(nazwa niemiecka: Mörschelwitz, w latach 1937-1945 Rosenthal, Kreis Schweidnitz)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1264r. Na przestrzeni wieków majątek w Mirosławicach należał między innymi do przedstawicieli rodzin von Rosenthal, von Zeschau, von Logau, von der Heyde, von Pückler, von Kalckreuth, von Zedlitz-Leipe. W latach 1851-1945 właścicielem posiadłości była rodzina von Mutius. W czasach Polski Ludowej znacjonalizowane dobra przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W pałacu urządzono biura i mieszkania. Obecnie odrestaurowany zabytek jest własnością prywatną.  

 

Pałac

Pierwsza rezydencja w Mirosławicach, średniowieczny zamek, po pożarze w 1889r. został przekształcony w spichlerz. Rodzina von Zedlitz-Leipe jednak już znacznie wcześniej przestała użytkować zamek i w latach 1801-1811 według projektu architektów Wilhelma Bode i G. Winklera wybudowała nową siedzibę. Ten klasycystyczny pałac przebudowano za rządów rodziny von Mutius w latach 1911-1913.

Pałac w Mirosławicach to budynek murowany z cegły, potynkowany, złożony z korpusu i dwóch bocznych pawilonów. Korpus wzniesiony na rzucie prostokąta, jest dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z belwederem. Pawilony parterowe z mezzaninem, nakryte są również dachami czterospadowymi. Elewacje pałacu zachowały liczne detale architektoniczne: gzymsy, boniowanie, portale, ozdobne płyciny. Do pałacu przylega park krajobrazowy. W pobliżu znajdują się zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

 

Zabytki w Mirosławicach

Do rejestru zabytków w Mirosławicach wpisano zespół pałacowy: pałac (5.03.1964r., nr rej.: 1254) i park (24.07.1976r., nr rej.: 375/W).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Mirosławic zapewniają między innymi busy prywatnego przewoźnika i autobusy PKS z Sobótki i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Gliwic, Opola lub Poznania. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Biskupice Podgórne, następnie lokalną drogą do Małuszowa i dalej DK35 w stronę Świdnicy. Przy tej ostatniej trasie leżą Mirosławice. W wiosce należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do przysiółka Mirosławiczki. Dawny folwark oraz pałac z otaczającym go parkiem znajdują się na prawo od drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu, w pobliżu zabudowań gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla