Powiat wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie, przysiółek wsi Mokronos Górny

(nazwa niemiecka: Siebischau, Kreis Breslau)

 

Pierwsza rezydencja w Zybiszowie prawdopodobnie została wzniesiona około 1830 roku. Obecny pałac powstał w latach dwudziestych XX wieku. Budynek zbudowano w miejscu starszej siedziby, być może z wykorzystaniem jej murów. Do końca drugiej wojny światowej majątek w Zybiszowie należał do rodziny von Wallenberg-Pachally ze Smolca. Następnie posiadłość przejęło państwo polskie. Pałac przekazano w użytkowanie Państwowej Fabryce Wodomierzy z Wrocławia. Kolejnym gospodarzem obiektu było Państwowe Gospodarstwo Rolne z Pietrzykowic. Od 1964 roku rezydencja należy do Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian. Budynek remontowano m.in. w 1966 roku. Pałacowe wnętrza zaadaptowano na cele biurowe i mieszkalne. W wyniku remontu elewacje pozbawiono cech stylowych, zachowały się natomiast portale ozdabiające wejścia. Obecnie użytkownikiem budynku pozostaje Stacja Doświadczalna i jego wnętrza są niedostępne do zwiedzania.

 

Zabytki w Zybiszowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Zybiszowie. W ewidencji zabytków znajduje się zespół pałacowy: pałac (budynek nr 1), magazyn paliw, relikt parku pałacowego.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Zybiszowa nie jest możliwy. Autokarami prywatnego przewoźnika (firma Anita Przewozy Osobowe) i autobusami PKS kursującymi między innymi z Kątów Wrocławskich i Wrocławia można dotrzeć do pobliskich Cesarzowic. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradą A8 (autostradowa obwodnica miasta) do węzła Wrocław Zachód i dalej DK370 do Mokronosa Dolnego i DK347 w stronę Kątów Wrocławskich. W Cesarzowicach z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Zybiszowa. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 170km. Pałac położony jest w centrum wioski, na końcu drogi z Cesarzowic. Samochód można zostawić na parkingu w pobliżu zabudowań Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla