Powiat głubczycki, gmina Głubczyce

(nazwa niemiecka: Pilgersdorf, Kreis Leobschütz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dwór o cechach barokowych i klasycystycznych, zbudowany pod koniec XVIII w. dla rodziny Blumenkronów, wielokrotnie przebudowywany i powiększony w XIX i XX w.

Obecnie własność prywatna. Obiekt zamieszkany, w dobrym stanie technicznym. Istnieje możliwość zwiedzenia z zewnątrz oraz pospacerowania po otaczającym go parku.

 

Zabytki w Pielgrzymowie

Do rejestru zabytków w Pielgrzymowie wpisano kościół p.w. św. Józefa (ruina), 1805-1810 (nr rej.: 954/65 z 26.01.1965r.); zespół dworski, początek XIX w., XIX/XX w.: dwór (nr rej.: 985/65 z 3.05.1965r.), park (nr rej.: A-110/84 z 28.09.1984r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd możliwy tylko własnym samochodem. Proponowana trasa z Gliwic: DK 408 do Bierawy, dalej drogami lokalnymi przez Cisek, Długomiłowice, Gierałtowice do DK 38, skręt w lewo w kierunku granicy z Czechami, w miejscowości Mokre-Kolonia skręt w prawo, lokalnymi drogami przez Mokre i Dobieszów dojedziemy do Pielgrzymowa. W jedną stronę około 85 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi ewentualnie w pobliżu ruin kościoła.

Po drodze warto zwiedzić Głubczyce z pięknie odbudowanym ratuszem i zachowanymi dużymi fragmentami murów obronnych. W okolicy dwór w Zopowach oraz pałac i park w Lenarcicach (w Czechach).

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r.

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla