Powiat kędzierzyńsko-kozielski, gmina Cisek

(nazwa niemiecka: Stöblau, Kreis Cosel)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Właścicielami Steblowa na początku XIX w. była rodzina Schipp von Branitz. W 1819 r. Agnes Marie Rosalie Schipp von Branitz wyszła za mąż za Josepha von Raczeck. Po śmierci teścia w 1843 r. Raczeck wykupił od wdowy i rodzeństwa żony majątek w Steblowie. Dwa lata później Maria von Raczeck, córka Josepha i Agnes została żoną Richarda von Schimony-Schimonsky`ego. Odtąd Richard von Schimony - Schimonsky był zarządcą majątku w Steblowie, ale nie właścicielem. W 1868 r. umierający Guido von Raczeck zapisał Steblów swojemu siostrzeńcowi Arturowi von Schimony-Schimonsky`emu (zm. 1904 r.) Kolejnymi właścicielami dóbr w Steblowie byli synowie Artura: Guido (zm. 1918 r.) i Ulrich (zm. 1941 r.). Dwaj synowie Ulricha, Aleksander (1921-1944) i Guido (1922-1945) zginęli podczas drugiej wojny światowej, trzeci syn Wolfgang (1927-1945) wraz z resztą rodziny opuścił Steblów przed przybyciem Armii Czerwonej, a następnie wyemigrował do Brazylii.

 

Rezydencja w Steblowie w latach 2005-2006

 

Pałac

W latach 1854-1856 w Steblowie został wzniesiony dla Guidona von Raczek pałac w stylizacji neoklasycystycznej, wzorowany na willa toskańskich XV i XVI w.  Pałac posiada asymetryczną bryłę, złożoną z elementów o różnej szerokości i wysokości oraz płaskie dachy siodłowe. W bryle dominuje umieszczona w fasadzie czworoboczna wieża. Pałac wielokrotnie przebudowywany, pozbawiony cech stylowych. Obiekt zadbany, w dobrym stanie technicznym, można go oglądać tylko z zewnątrz, mieszczą się w nim biura.

Rezydencje w Steblowie otacza niewielki park naturalistyczny (ok. 2,5 ha) z połowy XIX w. Układ parku zniekształcony w czasach powojenny, umieszczono w nim zbiornik przeciwpożarowy, zatarto układ ścieżek. W jego drzewostanie dominują: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jesion wyniosły. Część drzew kwalifikuje się do objęcia ochroną pomnikową: platan klonolistny o obw. 393 cm, tulipanowiec amerykański o obw. 284 cm, dąb szypułkowy o obw. 403 cm.

 

Pałac, folwark i park w październiku 2014r.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Steblowa nie jest łatwy. Autobusy PKS z Kędzierzyna-Koźla do Steblowa mają tylko kilka kursów i to jedynie w dni robocze. Do samego Kędzierzyna-Koźla można dojechać np. pociągiem z Gliwic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 408 w stronę Kędzierzyna-Koźla, następnie skręcić w lewo do Bierawy i kontynuować jazdę drogami lokalnymi przez Cisek i Zakrzów. W Zakrzowie trzeba skręcić w lewo w drogę do Steblowa. Odległość z Gliwic około 42 km w jedną stronę. Samochód można zostawić na parkingu przed pałacem.

W okolicy warte zobaczenia są pałac w Zakrzowie, ruiny pałaców w Polskiej Cerekwi i Łanach, drewniane kościoły w Przewozie i Miejscu Odrzańskim.

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r., aktualizacja październik 2014r.

Joomla templates by a4joomla