Powiat kędzierzyńsko-kozielski, gmina Pawłowiczki

(nazwa niemiecka: Karchwitz, w latach 1936-1945 Neusiedel, Kreis Cosel)

 

Neorenesansowy pałac wzniesiony w 3 ćw. XIX w. przez Johanna Delocha, w miejscu starszej rezydencji. Obiekt w rękach rodziny Deloch pozostał do końca II wojny światowej. Następnie zdewastowany należał do gospodarstwa państwowego. W PRL-u zniszczono otaczający pałac park, wycinając wszystkie drzewa.

Zabytek obecnie w rękach prywatnych, częściowo zamieszkany. Większość elewacji zachowała ślady dawnej świetności, fragmenty gzymsów, ozdobnych obramień okien. Fasada kompletnie zdewastowana XX-wiecznymi przebudowami. Zmieniono układ okien, zniszczono wszystkie detale architektoniczne.

Biorąc pod uwagę to co właściciel robi z tym zabytkiem i jego otoczeniem nie sposób nie mieć obaw nad przyszłością pałacu w Karchowie. Pytanie tylko czy takie obawy ma również opolski konserwator zabytków i co zamierza zrobić w tej sprawie.

 

Informacje praktyczne i dojazd

 

W ciągu dnia kilka autobusów kursujących z Kędzierzyna-Koźla do Głubczyc przejeżdża przez Karchów, do samego Koźla najlepiej dojechać pociągiem z Gliwic. Proponowany dojazd samochodem z Gliwic: DK 408 do Bierawy, następnie bocznymi drogami przez Cisek, Długomiłowice, Gierałtowice, krótki odcinek DK 38 w kierunku Głubczyc i następnie skręt w prawo w lokalną drogę do Karchowa. W jedną stronę około 55 km.  

 

W okolicy warte zobaczenia są rezydencje w Grudyni Małej, Grudyni Wielkiej, Jakubowicach i Milicach oraz drewniany kościół w Gościęcinie Bryksach.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2009r.

 

Joomla templates by a4joomla