Powiat kluczborski, gmina Kluczbork

(nazwa niemiecka Matzdorf, Kreis Kreuzburg O.S.)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka o wiosce jaka przetrwała w źródłach historycznych pochodzi z 1446 roku i dotyczy miejscowego kościoła. Pałac w Maciejowie powstał znacznie później, według różnych wersji jego budowa miała miejsce pomiędzy 1790 a 1800 r. Właścicielami rezydencji byli między innymi: baron Oskar von Rothkirch-Pantheu (1886 r.), Bernh von Prittwitz u. Gaffron (1898 r.), Gustaw Staroste (1909 r.), Johann Broel Plater (1917 r.), Kurt Dubers (1922 r.). Po 1945 r. pałac upaństwowiono i oddano w zarząd miejscowego PGR-u. W latach 60-tych XX wieku budynek w dobrym stanie technicznym, później w znacznym stopniu zrujnowany. W 1982 r. sprzedany Państwu Grotowskim, którzy uratowali zabytek przed zniszczeniem. W latach 2006-2008  pięknie odrestaurowany przez nowych właścicieli.

 

Klasycystyczny pałac w Maciejowie wzniesiono według projektu Carla Gottharda Langhansa. Budynek murowany z cegły, otynkowany, zbudowany na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, na wysokich piwnicach sklepionych żaglasto, nakryty wysokim czterospadowym dachem. Fasada jedenastoosiowa z umieszczonym centralnie wejściem do piwnic, ponad którym podjazd i portyk o dwóch jońskich kolumnach, zwieńczony uproszczonym belkowaniem i trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem. W elewacji ogrodowej zaakcentowana trójosiowa część środkowa, zwieńczona również trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem. Okna w prostokątnych obramieniach, część z gzymsikami wspartymi na wolutach, w elewacjach bocznych przestrzenie między oknami dekorowane stiukowymi festonami. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem między traktami i sienią oraz salonem na osi. Pomieszczenia przykryte sufitami, w salonie sufit z fasetami. W salonie na pierwszym piętrze zachował się zespół malowideł ściennych z przełomu XVIII i XIX wieku oraz oryginalny kominek.

Pałac otacza zadbany park o powierzchni około 3,5 ha, w jego drzewostanie na szczególną uwagę zasługują około 200-letnie graby. Naprzeciw rezydencji, po drugiej stronie ulicy znajdują się budynki dawnego folwarku rozłożone wokół dziedzińca gospodarczego.

Pałac w Maciejowie za niewielką opłatą jest udostępniony do zwiedzania. Zainteresowanych odwiedzeniem tego pięknego miejsca zapraszam na oficjalną stronę obiektu:

 

www.maciejow.pl

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Maciejowa jest możliwy dojazd komunikacją publiczną z przesiadką w Kluczborku. Do Kluczborka najlepiej dojechać pociągiem z Katowic, dalej trzeba podróżować PKS-em. Niestety na trasie Kluczbork – Maciejów autobus kursuje bardzo rzadko i tylko w dni robocze. Dużo lepszym rozwiązaniem jest podróż samochodem, proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 do Kluczborka, gdzie należy skręcić w prawo w lokalną drogę, która przez Kujakowice Górne prowadzi do Maciejowa. W jedną stronę około 110 km. Na miejscu można samochód można zostawić na niewielkim parkingu tuż obok ogrodzenia zespołu pałacowo-parkowego.

 

Damian Dąbrowski

Sierpień 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla