Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Lampersdorf, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość założona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIII w., pojawia się po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1266 r.. W 1504 r. należała do posiadłości zarządzanych wspólnie przez braci Jana, Henryka, Mikołaja i Wincentego Dyhrn. Na przełomie XVI i XVII w. właścicielem Mikowic był Dietrich Baruth, syn Jerzego Barutha z Brzozowca. W 1680 r. Jan Adam von Posadowski (1636-1708) z linii z Grodziszowa kupił wioskę od Henryka Wilhelma von Dombnig. W połowie osiemnastego stulecia majątek należał do Chrystiana Wilhelma Ludwika von Korkwitz, a na początku XIX w. właścicielem miejscowości był Ferdynand Henryk Zygmunt Pfoertner von der Hoelle.

Dwór w Mikowicach został wzniesiony w XVII w., być może przez rodzinę Baruth. Był to budynek murowany z cegły, potynkowany. W 1945 r. został poważnie uszkodzony, a w latach kolejnych większość jego murów rozebrano. W Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce z 1963 r. autorzy wspominają o zachowanym fragmencie budynku. Obecnie nie ma po nim żadnego śladu. Jedynym wspomnieniem po dawnej rezydencji jest park krajobrazowy, z dominującym drzewostanem liściastym, wśród którego warto zwrócić uwagę na okazy grabów, platana klonolistnego i tulipanowca amerykańskiego. Park od wielu lat zaniedbany wymaga przeprowadzenia cięć pielęgnacyjnych i usunięcia podszytu.

Dwór w Mikowicach został wpisany do rejestru zabytków sztuki w Polsce już 31.05.1950 r. pod nr rej.: 221. Tak szybki wpis może świadczyć o dużej wartości historycznej tego obiektu, niestety nie uratował on zabytku przed zniszczeniem. Park otaczający niegdyś rezydencję został wpisany do rejestru dwukrotnie, po raz pierwszy 31.05.1950 r., pod nr 188, następnie 09.08.1981 r., pod nr 69/81.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Mikowic jest możliwy, ale zajmuje sporo czasu. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Mikowic kursują autobusy PKS. Planując podróż należy pamiętać, że autobusy jeżdżą tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Brzegu. Z Brzegu trzeba wyjechać DK 39 w kierunku Namysłowa, za miejscowością Raciszów skręcić w lewo w lokalną drogę do Minkowskiego która prowadzi dalej do Ligoty Książęcej i Mikowic. Odległość: w jedną stronę około 145 km. Park w Mikowicach znajduje się na prawo od głównej ulicy. Samochód najlepiej zaparkować przy bocznej drodze prowadzącej na teren dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla