Powiat namysłowski, gmina Świerczów

(nazwa niemiecka: Hönigern, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak materiałów źródłowych uniemożliwia przedstawienie dziejów majątku w Miodarach. Miejscowość bywa nieraz mylona z wioską o tej samej nazwie, położoną w niewielkiej odległości, w gminie Dobroszyce, w powiecie oleśnickim.

Dwór w Miodarach został wzniesiony w 1825 r. Był to niewielki parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta, z dłuższymi siedmioosiowymi elewacjami. Rezydencja została zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 r. Już w latach 60-tych z budynku zostały tylko mury obwodowe. Obecnie z trudem można znaleźć fragmenty murów w gęstym zagajniku, w jaki zmienił się park otaczający dwór. W drzewostanie parku wyróżniają się kasztanowce zwyczajne. Niestety zaniedbany park jest w fatalnym stanie, wiele drzew choruje, powinno się również wyciąć rozrośnięty podszyt.

W dobrym stanie w Miodarach zachowały się pozostałe budynki podworskie:

- późno klasycystyczna dawna mleczarnia z około 1825 r.(obecnie sklep i budynek mieszkalny), murowana z cegły, potynkowana, wzniesiona na planie prostokąta, parterowa, nakryta dachem naczółkowym z nowszymi lukarnami. Dłuższe elewacje siedmioosiowa, z centralnie umieszczonymi jednoosiowymi facjatami, zamkniętymi trójkątnymi przyczółkami.

- dawne czworaki z XIX w., czyli połączone w jednym ciągu domy o nr 2, 3, 4, 5. Murowane z cegły, potynkowane, parterowe, nakryte dachami siodłowymi i naczółkowymi (skrajne budynki).

- budynki gospodarcze, w tym dawna gorzelnia

 

Do rejestru zabytków sztuki w Miodarach wpisano: dom, tzw. Mleczarnię (21.09.1966 r., nr rej.: 1632/66), domy nr 2-5 (21-22.09.1966 r., nr rej.: 1633-1636/66).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Miodar nie ma możliwości dojazdu komunikacją publiczną. Do Biestrzykowic, sąsiedniej miejscowości, dosyć często kursują autobusy PKS z Namysłowa. Do samego Namysłowa można dojechać pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór z przesiadką w Kluczborku. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Opola. Z Opola w kierunku Namysłowa należy jechać DK 454. Za miejscowością Świerczów do Miodar z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo. Odległość: w jedną stronę około 115 km. W Miodarach po parku i dworze pozostały niewielkie ślady, by je znaleźć w miejscowości najlepiej kierować się w lewo w stronę zabudowań dawnego folwarku. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla