Powiat nyski, gmina Nysa

(nazwa niemiecka: Rieglitz, Kreis Neisse)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość została założona w XIII w. przez biskupów wrocławskich na terenie księstwa nyskiego. W 1336 r. część wioski nabył zakon Bożogrobców z nyskiego kościoła św. Krzyża. Regulice należały do biskupów wrocławskich i zakonników z Nysy do 1810 r. Po sekularyzacji dóbr kościelnych w państwie pruskim w miejscowości powstał prywatny majątek.

Dwór w Regulicach został wzniesiony zapewne po 1810 r., przez pierwszych prywatnych właścicieli. Budynek murowany, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym, z nowszymi lukarnami, wykonanym z dachówki. Fasada sześcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem. W elewacji tylnej niewielka parterowa dobudówka, ponad którą umieszczono balkon. Jedną z krótszych elewacji dwór jest połączony z zabudowaniami gospodarczymi. Budynek jeszcze w latach sześćdziesiątych XX w. posiadał ramowe podziały ścian i okna w obramieniach uszatych, obecnie w wyniku kolejnych remontów został pozbawiony cech stylowych. Układ wnętrz dwutraktowy, z centralnie umieszczoną sienią. Pomieszczenia nakryte płaskimi stropami.

Gospodarstwo rolne utworzone w Regulicach po 1945 r. na terenie dawnego folwarku w dalszym ciągu funkcjonuje. Teren wokół niego jest ogrodzony, nie ma możliwości wejścia, dlatego dwór można zobaczyć tylko z większej odległości, zza płotu. Stan techniczny niezagospodarowanego budynku ulega stałemu pogorszeniu i jego dalsze losy są bardzo niepewne.

Dwór w Regulicach nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki i niestety nie podlega żadnej ochronie służb konserwatorskich.

 

Informacje praktyczne i dojazd:         

Dojazd komunikacją publiczną do Regulic nie należy do najłatwiejszych. Do miejscowości dojeżdżają autobusy komunikacji miejskiej z Nysy linii nr 10. Niestety jeżdżą one rzadko (7 kursów) i tylko w dni robocze. Do samej Nysy najlepiej jechać pociągiem z Gliwic, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Nysy. Za miejscowością Hanuszów trzeba z tej ostatniej trasy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Regulic. Na pierwszym skrzyżowaniu w Regulicach należy skręcić w lewo, niedaleko od skrzyżowania po prawej stronie ulicy znajduje się dwór z folwarkiem. Odległość: w jedną stronę niecałe 120 km. Samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla