Powiat nyski, gmina Pakosławice

(nazwa niemiecka: Beigwitz, Kreis Neisse)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak materiałów źródłowych uniemożliwia przedstawienie losów majątku w Bykowicach. Dzieje dworu w tej miejscowości również nie są znane. Budynek wzniesiono zapewne w XIX w. w stylu klasycystycznym. Dwór murowany z cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Fasada sześcioosiowa z centralnym dwukondygnacyjnym ryzalitem. W ryzalicie znajduje się główne wejście do budynku, poprzedzone schodami i portykiem wgłębnym podtrzymywanym przez dwie kolumny. Na osi elewacji tylnej również niewielki dwukondygnacjowy ryzalit. Elewacje budynku pierwotnie ożywiały wydatne gzymsy i płyciny podokienne. Obecnie zrzucono z niego tynki i pozbawiono go większości historycznych detali. Dwór w Bykowicach jest zamieszkany, prawdopodobnie stanowi własność prywatną. Prowadzone przy nim prace budowlane wskazują, że za kilka lat nie będzie przedstawiał żadnej historycznej wartości.

 

Zabytki w Bykowicach

Dwór w Bykowicach nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki a ten brak ochrony konserwatorskiej doprowadzić może do zniszczeń.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Bykowic dojeżdżają z Nysy autobusy MZK nr 10, niestety kursują one tylko w dni robocze i to bardzo rzadko (2 kursy), z tego powodu dojazd komunikacją publiczną do Bykowic jest praktycznie nie możliwy. Do Nysy można dotrzeć pociągiem z Gliwic z przesiadką w Opolu lub Kędzierzynie – Koźlu, następnie jednak trudno zgrać przesiadkę na autobus do Bykowic. Podróżującym własnym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia, do węzła Prądy, a dalej DK 46 w stronę Nysy. W Pakosławicach należy skręcić z tej ostatniej trasy w prawo i dalej lokalnymi drogami przez Reńską Wieś, Goszowice i Frączków można dotrzeć do Bykowic. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 120 km. Dwór w Bykowicach znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez miejscowość, samochód trzeba zostawić na jej poboczu.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

Joomla templates by a4joomla