Powiat nyski, gmina Otmuchów
(nazwa niemiecka: Kaindorf, Kreis Neisse)
Rys historyczny i stan obecny:
Niewielka ilość zachowanych informacji o historii Kijowa utrudnia opisanie jego dziejów. Wieś położona w granicach księstwa nyskiego, została prawdopodobnie założona przez biskupów wrocławskich. W niejasnych okolicznościach stała się własnością rycerską. W 1562 r. właścicielem Kijowa był Krzysztof von Falkenhain z linii z Krzeczyna Małego. Pochodził on ze znanego od XIII w. rodu rycerskiego, podzielonego na wiele linii i domów. Następny wzmiankowany właściciel wioski, Jan von Limpurg (zm. 1633) związany był z dworem biskupa wrocławskiego arcyksięcia Karola Habsburga. W XVII w. Kijów należał do rodu von Birla. Ostatnim dokumentem związanym z tym rodem był testament Jerzego von Birly z 1655 r. Dalsze losy majątku nie są znane. Po drugiej wojnie światowej folwark w Kijowie zmieniono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie gospodarstwo jest własnością firmy Agrovita Sp. zo.o. W pałacu znajdują się biura i prywatne mieszkania. Budynek można zobaczyć z zewnątrz.
Klasycystyczny pałac w Kijowie został zbudowany w XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty płaskim dachem. Fasada ośmioosiowa, z wejściem na osi budynku. Elewacja ogrodowa przekształcona z nieznacznym asymetrycznie ułożonym ryzalitem, mieszczącym klatkę schodową. W jednaj z bocznych elewacji centralny jednoosiowy dwukondygnacjowy ryzalit. Elewacje zachowały podziały ramowe, za pomocą gzymsów i boniowanych lizen. Część okien w prostokątnych obramieniach, nad niektórymi trójkątne naczółki. Przyziemie budynku boniowane.
Do pałacu przylega niewielki park krajobrazowy oraz zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Przed bramą wjazdową kamienna barokowa figura św. Jana Nepomucena z 1798 r.
Informacje praktyczne i dojazd:
Do Kijowa można dotrzeć komunikacją publiczną, nie jest to jednak łatwe. W pierwszej kolejności trzeba dojechać do Nysy, najlepiej pociągiem z Gliwic, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Dojazd z Nysy do Kijowa zapewniają PKS i MZK Nysa (linia nr 12). Niestety autobusy obydwu przewoźników jeżdżą dosyć rzadko. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic do Kędzierzyna – Koźla DK 408, a dalej DK 40 do Głuchołaz. Od Głuchołaz trzeba korzystać z dróg lokalnych, najprostsza trasa do Kijowa prowadzi przez Gierałcice, Biskupów i Burgrabice. Odległość: w jedną stronę niecałe 120 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi, przed ogrodzeniem gospodarstwa rolnego.
Damian Dąbrowski
Maj 2010 r.