Powiat nyski, gmina Głuchołazy

(nazwa niemiecka: Bischofswalde, Kreis Neisse)

 

Rys historyczny i stan obecny:

 

Biskupów to niewielka wioska, jednak o bardzo długiej historii. Pierwsza wzmianka o niej pojawia się w 1231 roku. Wieś była wtedy posiadłością biskupów wrocławskich. Pierwotna nazwa miejscowości Bischofswalde oznacza Biskupi Las.

Obecny dwór został zbudowany dopiero w 1907 r. Brak szczegółowych informacji o wcześniejszej rezydencji w Biskupowie. Dwór na początku XX wieku, wzniesiono być może w miejscu starszej budowli, z wykorzystaniem jej murów. Obiekt murowany z kamienia i cegły, otynkowany, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, wzniesiony na rzucie prostokąta, zniekształconym przez dobudówki, nakryty wysokim dachem czterospadowym. Fasada o nieregularnym układzie osi, z centralnie umieszczonym wejściem, ponad którym niewielki balkon, wsparty na dwóch kolumnach. Elewacja tylna sześcioosiowa, z niewielkim szczytem. Z dawnych podziałów elewacji przetrwały ślady boniowania narożników budynku oraz prostokątne obramienia otworów okiennych. W fasadzie znajdowała się płyta kamienna z datą 1562 r. i czterema płaskorzeźbionymi kartuszami herbowymi, po której dziś nie ma śladu. Dwór obecnie jest wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, można go obejrzeć z zewnątrz. Za dworem znajduje się niewielki zdewastowany park, w pobliżu budynki gospodarcze dawnego folwarku.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Do Biskupowa można teoretycznie dotrzeć komunikacją publiczną, ale w praktyce jest to mało realne. Najpierw należy dojechać do Nysy, najlepiej pociągiem z przesiadką w Kędzierzynie-Koźlu, następnie z Nysy, trzeba jechać PKS-em, do Biskupowa tylko cztery kursy w ciągu dnia. Wybierającym podróż samochodem, proponuję jechać z Gliwic DK 408 do Kędzierzyna-Koźla, następnie DK 40 przez Głogówek, Prudnik do Głuchołaz , a dalej drogami lokalnymi przez Gierałcice. W jedną stronę około 115 km. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przed sklepem w centrum wioski, bardzo blisko dawnego dworu. Będąc w Biskupowie warto podejść do kościoła parafialnego p.w. Zwiastowania NMP, wzmiankowanego już w 1286 r. Obecna świątynia zbudowana w XIV w. w stylu gotyckim, przebudowana barokowo w XVIII stuleciu.

 

Damian Dąbrowski

Sierpień 2009 r.

Joomla templates by a4joomla