Powiat nyski, gmina Skoroszyce

(nazwa niemiecka: Eckwertsheide, Kreis Grottkau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki miejscowości sięgają XIV w. Brak materiałów źródłowych uniemożliwia dokładniejsze prześledzenie jej losów. Majątek w Mroczkowej na przestrzeni wieków należał między innymi do rodzin: Franke, Heller, von Lipinsky, Grohling, Szmula. W 1770 r. G.A. von Lutzenkirchen ufundował dwie barokowe figury przy kościele w Mroczkowej, bardzo możliwe że był wtedy właścicielem wioski, bądź też tylko sprawował patronat nad świątynią.

W 1937 r. właścicielem dóbr rycerskich w Mroczkowej był Heinz Waldemar Rother.

Dwór w Mroczkowej został zbudowany około połowy XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty dachem czterospadowym. Fasada przekształcona, pierwotnie pięcioosiowa, z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym niewielkim gankiem filarowym podtrzymującym balkon na wysokości drugiej kondygnacji. Elewacje budynku pozbawione ozdobnych detali. Ze starszych opisów budynku wynika, że przyziemie było boniowane, a między kondygnacjami znajdował się podwójny gzyms. Układ wnętrz dwutraktowy, z centralnie usytuowaną sienią z klatką schodową. Budynek stanowi własność prywatną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. W pobliżu zachowane fragmenty dawnego ogrodzenia oraz budynki pofolwarczne.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do miejscowości jest praktycznie nie możliwy. Przez Mroczkową i tylko w dni robocze przejeżdża zaledwie jeden PKS kursujący na trasie Nysa – Czarnolas. Można za to dotrzeć zarówno autobusami PKS, jak i pociągami do Skoroszyc. Ostatni odcinek trasy, z tej miejscowości do Mroczkowej wynosi tylko 4 km i da się go przejść na piechotę w niecałą godzinę. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w kierunku Nysy. W miejscowości Sidzina, należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez Giełczyce do Skoroszyc. W Skoroszycach należy przejechać przez DK 401 i za torami kolejowymi skierować się w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Mroczkowej. Odległość: w jedną stronę około 120 km. Dwór w Mroczkowej znajduje się na lewo od głównej ulicy.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla