Powiat opolski, gmina Dąbrowa

(nazwa niemiecka: Scheppelwitz, w latach 1936-1945 Steffansgrund, Kreis Falkenberg O.S.)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Majątek w Ciepielowicach wchodził w skład państwa stanowego Dąbrowa (Herrschaft Dambrau). W 1937 roku jego właścicielem był dr prawa Hermann hrabia zu Solms-Baruth. W tym czasie posiadłość w Ciepielowicach liczyła 265ha. Po drugiej wojnie światowej majątek przejęło państwo polskie.

Dwór w Ciepielowicach został wzniesiony około 1800r. w stylu klasycystyczny. Wygląd tej niewielkiej rezydencji wzniesionej na planie prostokąta znacząco zmieniła rozbudowa z pierwszej ćwierci XX wieku. Od północy dobudowano drugi budynek założony również na planie prostokąta, połączony z pierwotnym dworem okrągłym łącznikiem, w którym umiejscowiono klatkę schodową. W rezultacie tej rozbudowy obecnie plan dworu jest zbliżony do litery „L”. Budynek jest murowany z cegły, potynkowany, dwukondygnacjowy, podpiwniczony, nakryty dachami mansardowymi z lukarnami, powiekami oraz niewielką facjatką w elewacji frontowej. Zniszczone elewacje zachowały ślady dawnych podziałów: fragmenty boniowania narożników budynku, gzyms kordonowy oddzielający kondygnacje, okna w tynkowanych obramieniach uszatych z kluczami, pod oknami drugiej kondygnacji festony. Fasada (elewacja zachodnia) siedmioosiowa, z centralnie umieszczonym wejściem zamkniętym łukiem koszowym w obramieniu profilowanym z kluczem. Ponad wejściem dwa stiukowe kartusze herbowe, podobne kartusze, nad wejściem do okrągłego łącznika. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią na osi. Większość pomieszczeń parteru przykryta sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi i kolebkowymi z lunetami, w pozostałych salach sufity.

Budynek częściowo zamieszkały, częściowo opuszczony, powoli zamienia się w ruinę.

 

Dwór w 2009 roku

 

Do dworu prowadzi niewielka aleja dojazdowa. Na zachód od dawnej rezydencji znajduje się folwark; wśród jego budynków wart zauważenia jest spichlerz z I poł. XIX w. Budynek murowany, potynkowany, dwu-kondygnacjowy, nakryty dachem siodłowym, w wejściu zachowały się oryginalne drzwi klepkowe.

 

Aktualizacja grudzień 2015 roku:

Dwór w Ciepielowicach prawdopodobnie jest własnością kilku osób co znacznie utrudnia remont zabytku. W grudni 2015 roku w budynku wybuch pożar, który zniszczył znaczną część dachu. Już przed pożarem nadzór budowlany wyłączył obiekt z użytkowania. Poniżej zdjęcia z czerwca 2014 roku.

Aktualizacja:

Po pożarze, który miał miejsce w 2015 roku zabytek nie został zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. W związku z tym stan dworu w Ciepielowicach ulega gwałtownemu pogorszeniu. Poniżej galeria zdjęć z 2019 roku.

 

Zabytki w Ciepielowicach

Do rejestru zabytków w Ciepielowicach wpisano zespół dworski: dwór i spichrz (nr rej.: 1010/65 z 7.05.1965r.) oraz park z 2 połowy XIX w. (nr rej.: 303/98 z 29.12.1998r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Wybierającym się w podróż do Ciepielowic komunikacją publiczną proponuję dojazd do Opola pociągiem z Gliwic, a dalej podróż PKS-em w kierunku Niemodlina. Z PKS-u należy wysiąść na przystanku Dąbrowa, przy DK 46, skąd do dworu w Ciepielowicach trzeba podejść około 2 km. Przy okazji warto zwiedzić zamek w Dąbrowie. Planującym wyjazd samochodem proponuję jechać autostradą A4, następnie DK 46 w kierunku Opola, w miejscowości Dąbrowa, skręt w lewo w lokalną drogę do Ciepielowic. Dokładna lokalizacja zabytku: ul. Zamkowa 2. W jedną stronę około 93 km. Na miejscu nie ma parkingu, samochód można zostawić przed dworem.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2009r., aktualizacje: grudzień 2015r., grudzień 2023r.

Joomla templates by a4joomla