Powiat jeleniogórski, gmina Mysłakowice
(nazwa niemiecka: Eichberg, Kreis Hirschberg)
Renesansowy dwór w Dąbrowicy został wzniesiony w drugiej połowie XV w. dla rodu von Zedlitz. Około 1751 r. rodzina von Buchs, od 1750 r. posiadająca majątek w miejscowości, przeprowadziła barokową przebudowę rezydencji. Następnie około 1835 r. dla rodziny von Rothkirch budynek został przekształcony w stylu neogotyckim. Pałac fatalnie zarządzany po drugiej wojnie światowej został doprowadzony do ruiny i opuszczony w 1962 roku. Od lat dziewięćdziesiątych XX w. obiekt jest własnością prywatną. Właściciel powoli remontuje i odbudowuje zniszczony zabytek. Pałac otacza park krajobrazowy. Budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz.
Zabytki w Dąbrowicy
Do rejestru zabytków w Dąbrowicy wpisano zespół pałacowy: pałac (4.08.1980 r., nr rej.: 644/J), park (24.03.1987 r., nr rej.: 894/J).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną do Dąbrowicy zapewniają autobusy MZK Jelenia Góra (linia nr 33). Niestety autobusy te kursują bardzo rzadko (cztery kursy dziennie, od poniedziałku do soboty). Z Górnego Śląska do Jeleniej Góry najlepiej wybrać się w podróż pociągiem z przesiadką we Wrocławiu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK 5 do Bolkowa i DK 3 w stronę Jeleniej Góry. Z tej ostatniej trasy w Maciejowej (dzielnica Jeleniej Góry) należy skręcić w lewo w ul. Dzierżonia prowadzącą do Wojanowa. Następnie trzeba skierować się lokalną droga w prawo do Dąbrowicy. Odległość: w jedną stronę około 270 km. Na miejscu nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu.
Damian Dąbrowski,
Maj 2011 r.