Moravskoslezský kraj – województwo morawsko-śląskie

(nazwa niemiecka: Dubova)

 

 

Dubowa zwana pierwotnie Górnym Wigsztynem (Horní Vikštejn) została założona na ziemiach należących do dóbr zamkowych Vikštejn w drugiej połowie XVIII wieku. W 1765r. państwo Vikštejn kupił Josef Julius von Frobel z Sosnové, Loděnici i Táboře. W latach 1774-1776 wybudował on w Górnym Wigsztynie barokowy pałac, który był odtąd rezydencją właścicieli dóbr Vikštejn. Pod koniec XVIII w. majątek należał do hrabiego Jana Erdmanna von Tenczin, a w latach 1803-1811 do jego syna Jana. Po śmierci Jana von Tenczin posiadłość odziedziczyła jego siostra, hrabina Karolina, małżonka hrabiego Jana Arze z Wassegu. W 1850r. Horní Vikštejn został dzielnicą miejscowości Radkov. W 1860r. majątek kupił opawski kupiec Emanuel Glassner. Za jego zarządu wzrosła wydajność folwarku, przebudowano także drogę prowadzącą przez Horní Vikštejn. W 1884r. posiadłość nabył hrabia Kamil Rozumowski z małżonką Marią z domu Wienerową z Weltanu. W następnych latach powiększyli oni znacznie dobra Vikštejn dokupując okoliczne majątki: Melč, Staré Těchanovice, Nové Těchanovice, Filipovice (1888r.); państwo Vítkov (Vítkov, Lhotka, Dolní a Horní Ves, 1889r.), Jánské Koupele (1896r.) i Dolní Životice (1897r.). Rodzina Rozumowskich była właścicielami dóbr aż do 1945r. W czasie niemieckiej okupacji Rozumowscy przyjęli obywatelstwo niemieckie. Pałac w Górnym Wigsztynie był wykorzystywany w czasie wojny jako szpital Wehrmachtu. Po 1945r. majątki Rozumowskich zostały skonfiskowane i upaństwowione. W 1952r. zmieniono nazwę miejscowości na Dubová. W latach pięćdziesiątych w rezydencji urządzono szkołę rolniczą. W następnej dekadzie pałac zmieniono w dom dziecka, wraz ze szkołą specjalną. Obecnie w dalszym ciągu w budynku funkcjonuje dom dziecka. Teren wokół ogrodzony, pałac wraz z otaczającym go parkiem można zobaczyć z zewnątrz, zza ogrodzenia.

 

Pałac

Barokowa rezydencja wzniesiona w latach 1774-1776 na zlecenie Josefa Juliusa von Frobel przez mistrza stolarskiego Tobiáše Klebera z Opavy. Budynek murowany z kamienia i cegły, częściowo o konstrukcji drewnianej, trzyskrzydłowy, zbudowany na planie podkowy, z wewnętrznym dziedzińcem. Skrzydła dwu- i trzykondygnacyjne, nakryte dachami mansardowymi. Fasada dziewięcioosiowa, z trzyosiową częścią środkową zaakcentowaną lizenami i trójkątnym przyczółkiem. Na osi budynku umieszczono główne wejście poprzedzone dwukolumnowym portykiem podtrzymującym niewielki balkon. Ponadto oś pałacu akcentuje kwadratowa wieżyczka. Elewacje o podziałach ramowych, z lizenami i wydatnym gzymsem wieńczącym. Okna w prostokątnych opaskach, z płaskimi, trójkątnymi i półkolistymi nadokiennikami. Od strony dziedzińca drewniana galeria. W narożniku skrzydła bocznego okrągła wieża z barokowym hełmem. Pałac otacza niewielki park krajobrazowy. W parku znajdowała się kaplica p.w. Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej, rozebrana w latach sześćdziesiątych XX wieku. W pobliżu zachowane budynki gospodarcze dawnego folwarku oraz oranżeria.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Ze względu na likwidację kolejnych połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Czechami nie polecam dojazdu komunikacją publiczną do miejscowości Radkov-Dubová. Dla osób wytrwałych, próbujących tego typu podróży podaję przydatne linki:

Polskie koleje - http://rozklad-pkp.pl/

Czeskie rozkłady - www.portal.jizdnirady.cz

Czeskie koleje - KOLEJE CZESKIE

Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK408 do Sośnicowic, następnie DK919 do Raciborza i dalej DK916 do granicy państwa. W Czechach należy kierować się DK46 do Opawy. Z Opawy najlepiej wyjechać DK443 (ul. Vitkovska) prowadzącą przez Melč. W miejscowości z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Vitkova prowadzącą przez Dubovę. Pałac znajduje się przy głównej ulicy. Samochód najlepiej zaparkować przy bocznej drodze prowadzącej wzdłuż ogrodzenia przypałacowego parku. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 100 km.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2011 r.

Joomla templates by a4joomla