Moravskoslezský kraj - Kraj morawsko-śląski (województwo)

(nazwa niemiecka Maidburg)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka o zamku w miejscowościDívčí Hrad pochodzi z 1267 r., z czasów niemieckiej kolonizacji terenów nad Osobłogą, prowadzonej przez biskupa ołomunieckiego Brunona. W latach 1281-1306 warownia należała do rycerza Piotra z Devziz, lennika biskupa z Ołomuńca. W czasie wojny pomiędzy królem czeskim Jerzym z Podiebradów a królem węgierskim Maciejem Korwinem, zamek w 1474 r. został zdobyty i zburzony przez zwolenników węgierskiego władcy. Twierdzę, w stylu renesansowym, odbudował dopiero po roku 1573 Hynek Bruntalski z Vrbna. Następnymi właścicielami zamku była rodzina Sedlnickich, która w 1624 r. za udział w wojnie przeciw wojskom cesarskim została pozbawiona majątków. Niedługo później cesarz podarował Dívčí Hrad rycerzom Zakonu Najświętszej Marii Panny, popularnie nazywanym Krzyżakami. Następnie w 1768 r. zamek odkupili od nich rycerze Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, zwani joannitami. W czasie drugiej wojny światowej niemieccy okupanci zwieźli do zamku tysiące średniowiecznych rękopisów i starodruków z krajów nadbałtyckich. W końcowej fazie wojny zamek został poważnie uszkodzony, po 1945 r. odbudowany i wykorzystywany m.in. jako magazyn. Obecnie dobrze zachowany zamek jest własnością prywatną i niestety nie ma możliwości jego zwiedzania.

Renesansowy zamek wzniesiony na zalesionym wzgórzu góruje nad wioską Dívčí Hrad. Twierdza zbudowana pod koniec XVI wieku, jest murowana z kamienia i cegły, potynkowana. Zamek składa się z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł, rozłożonych wokół niewielkiego dziedzińca wewnętrznego, nakrytych wysokimi dwuspadowymi dachami. Fasada siedmioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem ozdobionym kamiennym portalem. W narożach umieszczono górujące nad skrzydłami cztery okrągłe wieże zwieńczone blankami. Elewacje zdobi znaczny gzyms międzykondygnacyjny oraz prostokątne obramienia otworów okiennych. Przed fasadą znajduje się dziedziniec zewnętrzny z dwoma kompleksami budynków gospodarczych. Budynek południowy jednocześnie pełni funkcję spichlerza i budynku bramnego, poprzedza go kamienny most przerzucony nad dawną fosą. Wokół zamku zachowały się ślady siedemnastowiecznych umocnień bastionowych.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną teoretycznie jest możliwy, w praktyce jednak mało realny ze względu na dużą liczbę przesiadek. Najpierw trzeba dostać się do Chałupek, najprościej pociągiem z Katowic (niestety pociągi kursują rzadko), następnie trzeba podejść na rynek w Starym Bohuminie, skąd odjeżdżają autobusy do Nowego Bohumina. Z Nowego Bohumina można jechać pociągiem do Krnova z przesiadką na stacji Ostrava-Svinov. Z Krnova do wioski Dívčí Hrad kursują autobusy.

Szczegóły dojazdu można sprawdzić na stronach czeskich przewoźników:

http://www.vlak.cz/

www.portal.jizdnirady.cz


Wybierającym podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do Krapkowic, następnie DK 416 do Klisina, gdzie należy skręcić w lokalną drogę do Pomorzowiczek. W Pomorzowiczkach do niedawna znajdowało się przejście graniczne, dzisiaj bez kontroli po minięciu tej miejscowości wjedziemy na teren Republiki Czeskiej. Z miasta Osoblaha należy jechać drogą 457 w kierunku Arnultovic, w miejscowości Sadek, trzeba skręcić w lewo, około kilometr dalej jest Dívčí Hrad. W jedną stronę nieco ponad 100 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić przy bocznej drodze prowadzącej do widocznego z daleka zamku.

 

Damian Dąbrowski

Wrzesień 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla