Powiat kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka, część miejscowości Gorzanów
(nazwa niemiecka: Ratschinhof, Kreis Habelschwerdt)
Majątek w północnej części Gorzanowa należał w szesnastym stuleciu do rodziny von Ratschin. Przedstawiciele tego rodu ufundowali w nim około 1559r. renesansowy dwór. Budynek przekształcono w 1573r. W czasie wojny trzydziestoletniej posiadłość Ratschinów została skonfiskowana. Następnie wraz z resztą Gorzanowa trafiła w ręce Arbogasta von Annaberga, a od 1651r. przez kilka wieków należała do rodziny von Herberstein. Po zakończeniu drugiej wojny światowej dwór Raczyn nie był użytkowany. Nie zagospodarowany budynek został zdewastowany i w krótkim czasie doprowadzony do ruiny. Obecnie teren wokół zrujnowanego zabytku otoczony jest ogrodzeniem. Dwór można zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości.
Osoby zainteresowane historią miejscowości zachęcamy do zapoznania się również z artykułem o pałacu w Gorzanowie
Dwór „Raczyn”
Ruiny renesansowego dworu zbudowanego w latach siedemdziesiątych XVI wieku. Dwór murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie zbliżonym do prostokąta (symetria bryły została zaburzona przez aneks w elewacji północnej), pierwotnie dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty był dachami dwuspadowymi, pokrytymi gontem. Elewacje dworu posiadały bogatą dekorację sgraffitową, z której do dzisiaj pozostały marne resztki. Niestety nie przetrwał żaden z pięciu dwukondygnacyjnych szczytów będących prawdziwą ozdobą budynku. Wokół otworów okiennych, w rozpadających się murach zabytku można natomiast zauważyć liczne kamienne opaski fasciowe. Niedostępne wnętrza posiadały układ dwutraktowy z centralnym obszernym holem. Większość pomieszczeń nakrywały sklepienia. Obecnie nie sposób sprawdzić co z nich pozostało. Nie wiadomo również czy istnieje jeszcze manierystyczny portal głównego wejścia.
Zabytki w Gorzanowie Raczynie
Do rejestru zabytków w tej części Gorzanowa wpisano dwór „Raczyn” przy ul. Polnej (24.02.1964r., nr rej.: 217/1072).
Informacje praktyczne i dojazd
Dojazd komunikacją publiczną z Górnego Śląska do Gorzanowa jest możliwy, ale niestety trwa bardzo długo. Najpierw należy dotrzeć pociągiem z Katowic lub Gliwic do Wrocławia, gdzie najlepiej przesiąść się do pociągu do Międzylesia, zatrzymującego się na dworcu w Gorzanowie. W dni robocze z Wrocławia do Międzylesia kursuje jedenaście pociągów. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, a następnie DK 46 do Kłodzka. Z Kłodzka najkorzystniej wyjechać DK 33 w kierunku Międzylesia. W miejscowości Mielnik należy skręcić z tej trasy w prawo w lokalną drogę do Gorzanowa. W centrum Gorzanowa trzeba skierować się na północ w ulicę Polną. Dwór „Raczyn” położony jest na końcu tej ulicy. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 190 km. Samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.
Damian Dąbrowski,
Lipiec 2012 r.