Powiat kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka, część miejscowości Gorzanów

(nazwa niemiecka: Moschenhof, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Majątek w południowej części Gorzanowa należał w szesnastym stuleciu do rodziny von Moschen. Przedstawiciele tego rodu ufundowali w nim w 1571r. renesansowy dwór. W czasie wojny trzydziestoletniej posiadłość Moschenów została skonfiskowana. Następnie wraz z resztą Gorzanowa trafiła w ręce Arbogasta von Annaberga, a od 1651r. przez kilka wieków należała do rodziny von Herberstein. Z czasem renesansowy dwór zamieniono w siedzibę zarządcy majątku Moschenhof. Budynek przeszedł gruntowną przebudowę w 1821r. Po drugiej wojnie światowej dwór zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie w dalszym ciągu pełni tę funkcję, dlatego też można go zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz. Dziękujemy jednemu z mieszkańców za umożliwienie zwiedzenia i sfotografowania części wnętrz.

 

Osoby zainteresowane historią miejscowości zachęcamy do zapoznania się również z artykułem o pałacu w Gorzanowie

 

Dwór „Muszyn”

Renesansowy dwór w znacznym stopniu przebudowany w XIX w. Budynek murowany z kamieni i cegły, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym, wykonanym z dachówki i blachy. Fasada (elewacja południowa) pięcioosiowa, z centralnym głównym wejściem ozdobionym renesansowym kamiennym portalem. Elewacje o skromnej dekoracji, poza wspominanym portalem zachowały kamienne opaski wokół części otworów okiennych i proste gzymsy nadokienne. Układ wnętrz dwu- i trzytraktowy, z sienią przelotową. W pomieszczeniach parteru zachowane sklepienia kolebkowe i żaglaste. Budynek zamieszkały jednak jego stan techniczny się pogarsza. Generalny remont przekracza możliwości obecnych mieszkańców. W ratowanie kolejnego zagrożonego zniszczeniem zabytku w Gorzanowie powinny zaangażować się władze samorządowe i służby konserwatorskie.

 

Zabytki w Gorzanowie Muszynie

Do rejestru zabytków w tej części Gorzanowa wpisano dwór „Muszyn” przy ul. Bystrzyckiej 8 (10.09.1984r., nr rej.: 216/1039/WŁ) oraz dom pod adresem ul. Bystrzycka 1 (10.09.1984r., nr rej.: 218/1034/WŁ). 

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną z Górnego Śląska do Gorzanowa jest możliwy, ale niestety trwa bardzo długo. Najpierw należy dotrzeć pociągiem z Katowic lub Gliwic do Wrocławia, gdzie najlepiej przesiąść się do pociągu do Międzylesia, zatrzymującego się na dworcu w Gorzanowie. W dni robocze z Wrocławia do Międzylesia kursuje jedenaście pociągów. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, a następnie DK 46 do Kłodzka. Z Kłodzka najkorzystniej wyjechać DK 33 w kierunku Międzylesia. W miejscowości Mielnik należy skręcić z tej trasy w prawo w lokalną drogę do Gorzanowa. W centrum Gorzanowa trzeba wjechać w ulicę Bystrzycką prowadzącą do Bystrzycy Kłodzkiej. Dwór „Muszyn” położony jest na prawo od tej ulicy, w niewielkiej odległości od parku otaczającego pałac. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 190 km. Na miejscu samochód można zaparkować na terenie dawnego folwarku, tuż obok dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2012 r.

Joomla templates by a4joomla