Powiat trzebnicki, gmina Prusice
(nazwa niemiecka: Conradswaldau, Kreis Trebnitz)
Właścicielami majątku w Górowie byli między innymi: Knobelsdrof (około 1800r.), generał von Blumenstein (około połowy XIX wieku), Joseph Golden i Ernst Freise (1858, 1876r.), Ernst Freise (1886r.), Richard Mann (od 1892r.).
Barokowa rezydencja została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, zapewne przed 1800 rokiem. W 1871r. pałac został przebudowany. Na początku XX wieku rodzina Mann powiększyła siedzibę o dwie symetryczne dobudówki. Pałac o cechach barokowych, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, murowany z cegły, potynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty wysokim dachem mansardowym z lukarnami. Na osi budynku obszerna sień z drewnianą klatką schodową. Główne wejście do pałacu poprzedza portyk kolumnowy.
Powolny upadek pałacu w Górowie rozpoczął się po 1945 roku, kiedy to posiadłość przejęło na własność państwo polskie. Do 1957r. rezydencja zamieniona na mieszkania należała do Spółdzielni Produkcyjnej. Obecnie właścicielem obiektu od wielu lat pozostaje Urząd Gminy w Prusicach. W pałacu nie przeprowadzano od dawna żadnych prac konserwatorskich. Doprowadzane do ruiny kolejne pomieszczenia są opuszczane przez mieszkańców. Środkowa część budynku powoli grozi zawaleniem, w nowszych bocznych dobudówkach wciąż mieszkają ludzie. Władze gminy nie mają pomysłu na pałac w Górowie i od lat dążą do likwidacji budynku. Świadczy o tym zarówno nie przeprowadzanie prac remontowych, jak i celowe nie ujęcie budynku w rejestrze oraz ewidencji zabytków. W ten sposób kolejny śląski zabytek skazany został na zagładę przez głupotę, bezmyślność i brak dobrej woli samorządowców mających teoretycznie służyć lokalnym społecznościom oraz dbać o powierzone im mienie.
Zabytki w Górowie
Do rejestru zabytków w Górowie wpisano jedynie park z drugiej połowy XIX wieku (24.05.1978r., nr rej.: 406/W). Co ciekawe w ewidencji zabytków znajdują się między innymi zabudowania gospodarcze dawnego folwarku: obora (nr 44), stodoła i stajnia. Za to nie znalazło się w niej miejsce dla pałacu, który w konsekwencji nie jest objęty jakąkolwiek formą ochrony konserwatorskiej !!! Biorąc pod uwagę stan budynku widać, że sytuacja prawna jest już przygotowana pod jego likwidację. Już wkrótce po pałacu w Górowie pozostaną tylko zdjęcia, podobnie jak po wyburzonym w grudniu 2012r. pałacu w Kozińcu, w powiecie ząbkowickim.
Informacje praktyczne i dojazd
Niestety dojazd komunikacją publiczną do Górowa jest praktycznie nierealny. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Północ. Z węzła najlepiej zjechać na DK5 w stronę Trzebnicy i skręcić w lewo w ulicę Meliorancką. Następnie jazdę należy kontynuować ulicą Kominiarską prowadzącą do ulicy Pełczyńskiej (DK342). Trasą DK342 można dotrzeć do Osolina, gdzie należy skręcić w lewo w ulicę Klasztorną prowadzącą do Bagna. Z Bagna do Górowa prowadzi lokalna droga. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Zrujnowany pałac znajduje się praktycznie w centrum wioski, na południe od głównej drogi. Samochód można zaparkować bezpośrednio przy dawnej rezydencji.
Damian Dąbrowski,
Marzec 2013 r.