Powiat nyski, gmina Otmuchów
(nazwa niemiecka: Johnsdorf, Kreis Grottkau)
Rys historyczny i stan obecny:
Brak informacji źródłowych uniemożliwia przedstawienie losów miejscowości i majątku rycerskiego w Janowej. W wiosce zachował się bardzo interesujący, pochodzący z pierwszej połowy XVII w., wczesnobarokowy dwór. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany, między innymi w XVIII i XIX w. oraz w 1962 r. Dwór murowany z kamienia i cegły, otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty wysokim dwuspadowym dachem łamanym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem, ponad nim wmurowane dwa kartusze herbowe. Elewacje zachowały fragmenty danych zdobień: boniowane narożniki budynku, wydatne gzymsy, okna w kamiennych obramieniach, część z nich uszatych. Ponad niektórymi otworami okiennymi nadwieszone gzymsy w formie trójkątnych szczytów. Elewacje boczne zamknięte dwupoziomowymi szczytami o podziałach ramowych, ujętymi esownicowymi spływami i zwieńczonymi półkolistymi przyczółkami. W narożnikach budynku stożkowe szkarpy sięgające wysokości pierwszego piętra. Wnętrza dworu dwutraktowe, z obszerną sienią i zabiegową klatką schodową na osi. Jedno z pomieszczeń nakryte sklepieniem kolebkowo – krzyżowym w pozostałych płaskie sufity.
Zabytek w dobrym stanie technicznym, można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz. Obecnie dawny dwór pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego. W jego pobliżu znajdują się w dalszym ciągu użytkowane budynki gospodarcze.
Dwór w Janowej wpisano do rejestru zabytków sztuki 08.03.1966 r. pod nr rej.: 1183/66.
Informacje praktyczne i dojazd:
Dojazd komunikacją publiczną do miejscowości Janowa jest trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Nysy, najlepiej pociągiem z Gliwic, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Następnie z Nysy do Janowej kursują autobusy PKS, niestety jeżdżą one dosyć rzadko (4 kursy)i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Nysy do miejscowości Pakosławice. Dalej trzeba niestety jechać labiryntem dróg lokalnych, przez miejscowości: Reńska Wieś, Frączków, Korzękwice, Radzikowice, Grądy, Starowice. Zaletą tej trasy jest możliwość zobaczenia dworów i pałaców we Frączkowie i Starowicach. Odległość: w jedną stronę niecałe 140 km. W Janowej pałac znajduje się po prawej stronie drogi i jest z niej widoczny. Samochód najlepiej zostawić na chwilę na poboczu drogi prowadzącej na teren dawnego folwarku.
Damian Dąbrowski,
Sierpień 2010 r.