Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka: Ptakowitz, w latach 1936-1945 Dramatal-Ost, Kreis Tarnowitz)

 

 

Rys historyczny i czasy współczesne:

Wioska po raz pierwszy wzmiankowana w 1251r. Autorzy Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce podali, że w 1965r. znajdowały się w niej ruiny barokowego pałacu z XVIII w. Pałac miał spłonąć w 1948r. Był murowany, na planie prostokąta. Pozostały po nim mury przyziemia i piwnice zasklepione kolebkowo. W tych czasach ruiny wraz z resztą majątku należały do PGR i w latach późniejszych zostały rozebrane. Na piwnicach pałacu zbudowano nowy budynek biurowy PGR. Obecnie wraz z całym gospodarstwem i dawnym parkiem własność prywatna. Teren zamknięty, tradycyjny zakaz wstępu. W miejscu pałacu, postawiono nieciekawy budynek, murowany z cegły, otynkowany, parterowy, na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym wykonanym z eternitu. Obecnie obiekt jest użytkowany, chociaż wyraźnie zaniedbany.

Na zachód od dawnego pałacu zdewastowany park krajobrazowy z końca XIX w., a na pobliskim potoku zespół dawnych stawów rybnych.

Wokół dziedzińca gospodarczego kilka budynków, m.in. dawny spichlerz.

Dawny obszar dworski w Ptakowicach to miejsce smutne, skłaniające do refleksji; na pierwszy rzut oka widzimy tylko wszystko to co brzydkie i zaniedbane; ale kiedy pobędziemy w nim chwilę dłużej zauważymy jego urok i tajemniczy klimat. Piękne są otaczające Ptakowice krajobrazy, tak typowe dla gminy Zbrosławice, falujące wzgórza, niewielkie wioski, pola oraz małe zagajniki. Doskonały teren do turystyki pieszej, rowerowej oraz konnych wycieczek, organizację których ułatwiają pobliskie stadniny.

 

Zabytki w Ptakowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Ptakowicach.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Ptakowic możemy dotrzeć kilkoma autobusami KZK GOP. Z nich w miarę często kursują autobusy nr 20 Bytom – Pyskowice i 134 Tarnowskie Góry – Wieszowa. Z Gliwic bez problemu możemy dojechać autobusami zarówno do Pyskowic jak i Tarnowskich Gór.

Dojazd samochodem z Gliwic jest bardzo prosty. Drogą krajową 78 w kierunku Tarnowskich Gór dojeżdżamy do Górnik, dzielnicy Bytomia, gdzie skręcamy w lewo w ul. Ptakowicką, która zaprowadzi nas do celu. W jedną stronę niecałe 19 km. W Ptakowicach nie ma parkingu, samochód można zostawić przy polnej drodze poprowadzonej wzdłuż granicy parku.

 

Damian Dąbrowski,

marzec 2009 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla