Powiat nyski, gmina Otmuchów

(nazwa niemiecka: Zedlitz, Kreis Grottkau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Na temat właścicieli miejscowości posiadamy tylko pojedyncze informacje. Prawdopodobnie Siedlec przez kilkaset lat należał do majątków biskupów wrocławskich. W źródłach wzmiankowany był Krzysztof Czernin (zm. przed 1575 r.), syn Krzysztofa z Zaborza koło Grodkowa, który posiadał Siedlec jako zastaw biskupi bądź lenno. W 1937 r. majątek należał do dóbr Ernsta Carla von Friedenthal – Falkenhausen z Goświnowic.

Dwór w Siedlcu został zbudowany około 1800 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, częściowo podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem mansardowym z naczółkami. Fasada (elewacja wschodnia) siedmioosiowa, z częścią środkową trzyosiową flankowaną boniowanymi pilastrami i zwieńczoną trójkątnym przyczółkiem. Na osi budynku prostokątne wejście ujęte uproszczonymi pilastrami podtrzymującymi fryz i gzyms. Elewacja tylna powtarzała wygląd fasady, obecnie układ otworów okiennych jest w niej zmieniony. Do bocznej elewacji północnej, dostawiona była obecnie nie istniejąca przybudówka. Od strony południowej budynek przedłuża ścianka parawanowa z bramką. Elewacje dworu pozbawione większości ozdobnych detali, zachowały wieńczący gzyms kostkowy, fragmenty dekoracji festonowej i pilastrów oraz obramienia niektórych otworów okiennych. Układ wnętrz budynku dwutraktowy z centralnie umieszczoną sienią, w przedłużeniu której klatka schodowa. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Do budynku przylega niewielki park krajobrazowy, ze stawem w części południowej.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Siedlca jest możliwy, jednak trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Nysy, z Gliwic najlepiej pociągiem, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Z Nysy do Siedlca dojazd zapewniają autobusy PKS, przy czym należy wziąć pod uwagę, że jeżdżą one rzadko (6 kursów) i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Kłodzka, z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo do Otmuchowa. Z miasta najlepiej wyjechać ul. Sienkiewicza prowadzącą do Nieradowic, skąd przez Starowice można dojechać do Siedlca. Odległość: około 145 km. Pałac znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez miejscowość. Samochód trzeba zostawić na jej poboczu.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla