Powiat dzierżoniowski, gmina Łagiewniki

(nazwa niemiecka: Trebnig, Kreis Nimptsch, od 1932r. Kreis Reichenbach)

 

 

Pałac w Trzebniku ufundowała rodzina von Poser w 1744 roku. Od 1811 roku dobra rycerskie należały do rodziny von Schickfus und Neudorff. W latach 1856-1886 wzmiankowano jako właściciela majątków w Trzebniku i Radzikowie porucznika Ludwiga Georga Alexandra von Schickfus und Neudorff. W 1886 roku posiadłość w Trzebniku liczyła 188ha, w tym 159ha pól uprawnych, 21ha łąk, 8ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. Na folwarku hodowano 15 koni, 100 sztuk bydła, w tym 42 krowy, 150 owiec i 30 świń. W 1888 roku z dóbr Radzików i Trzebnik utworzono majorat. Przed 1894 rokiem majorat otrzymał w spadku rotmistrz Leopold von Schickfus und Neudorff. W 1905 roku dobra należały już do porucznika Alexandra von Schickfus und Neudorff. Majątek w Trzebniku miał powierzchnię 194ha, w tym 165ha pól uprawnych, 16ha łąk, 3ha ogrodu, 1ha lasu, 9ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. W 1937 roku właścicielem włości był Leopold von Schickfus und Neudorff. W tym czasie majątek liczył 183ha, w tym 159ha pól uprawnych, 16,5ha łąk, 1ha stawów, 3ha parku i ogrodu, 1,5ha lasów, 2ha dróg i podwórzy gospodarczych. Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie.

 

Pałac

Rezydencja została wzniesiona w latach czterdziestych XVIII wieku. Pałac przebudowała rodzina von Schickfus und Neudorff w 1904 roku. Po 1945 roku budynek został rozebrany. Obecnie z pałacu pozostały fragmenty murów piwnic i przyziemia. Brak materiałów źródłowych uniemożliwia przedstawienie losów rezydencji w czasach Polski Ludowej oraz nawet przybliżone określenie daty rozbiórki obiektu.

Dzięki fotografii z początku XX wieku możemy w przybliżeniu przedstawić wygląd siedziby rodu von Schickfus und Neudorff. Pałac był budynkiem murowanym, potynkowanym, wzniesionym na planie prostokąta, podpiwniczonym, dwukondygnacyjnym, z użytkowym poddaszem, nakrytym wysokim łamanym dachem z lukarnami. Bryłę rezydencji urozmaicała kwadratowa wieża, wydatne ryzality, szczyty. Elewacje posiadały podziały ramowe z boniowanymi lizenami. Część okien ozdabiały opaski z kluczem. Jedno z wejść do pałacu poprzedzał taras.

Do dziś z majątku w Trzebniku zachował się fragment parku, staw oraz zabudowania gospodarcze dawnego folwarku - część użytkowana, inne doprowadzone do ruiny.

 

Zabytki w Trzebniku

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Trzebniku. W ewidencji zabytków znajdują się zabudowania nr 5, 12, 14 i 15.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Trzebnika zapewniają autokary firmy Usługi Autokarowe Mariusz Romańczuk kursujące z Bielawy, Dzierżoniowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina i dalej DK39 do Łagiewnik. W centrum Łagiewnik należy skręcić w prawo w DK8 (E67) w kierunku Wrocławia. Za miejscowością Radzików z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Trzebnika. Zespół pałacowo-folwarczny znajdował się na wschodnim krańcu miejscowości, na prawo od głównej drogi. Odległość: w jedną stronę z Gliwic około 175km, z Wrocławia około 40km. Samochód można zostawić na poboczu głównej drogi, w pobliżu zabudowań pofolwarcznych.

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2014 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla