Powiat gliwicki, gmina Pilchowice

(nazwa niemiecka: Nieder-Wilcza, Kreis Rybnik)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Neogotycki pałac zbudowany w II połowie XIX w, otoczony niewielkim parkiem krajobrazowym (2,5 ha). W pobliżu zabudowania dawnego folwarku: spichlerz, obora, czworak. Przed II wojną światową pałac wraz z majątkiem rolnym należał do rodziny Grzonka. W 1950r. całą posiadłość przejęło państwo. W PRL-u pałac należał do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Postęp”. W 1991 r. rodzina Grzonka rozpoczęła starania o odzyskanie swojej własności. Obecnie pałac i majątek rolny należą do Artura Grzonki. Pałac wraz z niewielkim zdewastowanym parkiem otoczony ogrodzeniem, nie ma możliwości zwiedzania obiektu.

 

Zabytki w Wilczy

Do rejestru zabytków w Wilczy wpisano kościół par. p.w. św. Mikołaja, drewniany, 1 poł. XVIII w. (nr rej.: 564/66 z 5.02.1966r.); zespół pałacowy (nr rej.: A-1276/81 z 17.12.1981r.): pałac i park.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Wilczy jest bardzo dobry dojazd komunikacją publiczną, przez miejscowość przejeżdżają często autobusy PKS relacji Gliwice – Rybnik. W Wilczy zatrzymuje się również autobus KZK GOP nr 236 Knurów – Leboszowice, jednak autobus ten jeździ rzadko i tylko w dni robocze.

Podróż samochodem z Gliwic jest również prosta, jedziemy cały czas DK 78 w kierunku Rybnika, na skrzyżowaniu w Wilczy skręcamy w lewo, tuż za skrzyżowaniem po lewej stronie znajduje się pałac. Odległość z Gliwic około 15 km. Na miejscu przed ogrodzeniem posiadłości znajduje się niewielki parking na którym możemy zostawić samochód.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

(w przygotowaniu pełna wersja artykułu)

 

 

Joomla templates by a4joomla