Powiat jaworski, gmina Bolków

(nazwa niemiecka: Seitendorf, Kreis Schönau)

 

Początki miejscowości sięgają XII w. Na początku trzynastego stulecia książę Henryk Brodaty przekazał wioskę klasztorowi w Lubiążu. W XV w. majątek w Mysłowie przeszedł w ręce rodziny von Zedlitz. W 1886 r. właścicielem dóbr liczących 619 ha był Konrad Titze. Majątek należał do niego również w 1894 r., następnie przed 1905 r. odziedziczył go Heinrich Titze. Heinrich Titze pojawia się jako właściciel posiadłości w Mysłowie o powierzchni 647 ha w księgach adresowych z 1912 i 1921 roku. W latach 1930-1937 podano, iż dobra należały do jego dziedziców. Po drugiej wojnie światowej majątek został upaństwowiony. W drugiej połowie XX w. zabytek był użytkowany między innymi przez Fabrykę Maszyn Rolniczych „Jawor”. Obecnie zaniedbany budynek należy do władz samorządowych (gmina Bolków). Pałac wraz z parkiem otoczony ogrodzeniem; można je zobaczyć tylko z pewnej odległości.

 

Pałac

Około 1700 r. w Mysłowie został zbudowany dwór, który pełnił funkcję letniej rezydencji opatów klasztoru z Krzeszowic. W następnych stuleciach budynek powiększono i w XIX w. przekształcono w stylu neorenesansowym. Pałac murowany, potynkowany, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty wysokimi wielospadowymi dachami łamanymi z nowszymi lukarnami. Fasada z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym tarasem ze schodami, zamknięta jest dwoma wydatnymi ryzalitami. Elewacje zachowały część detali architektonicznych: boniowane narożniki, wydatne gzymsy (między piętrami i wieńczący), prostokątne obramowania otworów okiennych, neorenesansowe szczyty. Wnętrza pałacu o układzie trzy- i czterotraktowym. Do rezydencji przylegają resztki parku krajobrazowego, pozbawionego cennego drzewostanu. W pobliżu przetrwały budynki gospodarcze dawnego folwarku.

 

Zabytki w Mysłowie

Do rejestru zabytków w Mysłowie wpisano: kościół filialny p.w. św. Jana Chrzciciela (27.07.1961 r., nr rej.: 908); dawny ewangelicki cmentarz (8.12.1989 r., nr rej.: 995/J); zespół pałacowy: pałac (31.01.1992 r., nr rej.: 1098/J), park (4.02.1984 r., nr rej.: 864/J).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dobry dojazd komunikacją publiczną do Mysłowa zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Jeleniej Góry i Wrocław. Osobom wybierającym się w drogę z Górnego Śląska polecam dojazd z przesiadką we Wrocławiu. Podróżującym własnym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK 5 do Bolkowa i dalej DK 3 w stronę Jeleniej Góry. Mysłów leży na prawo od tej ostatniej trasy. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 240 km. Samochód można zaparkować przed ogrodzeniem otaczającym zespół pałacowo-parkowy.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2011 r.

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla