Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka: Quallwitz, Kreis Wohlau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Chwałkowice należały między innymi do Pani von Lestwitz, rodziny von Posadowsky, Stark, Knorr, Hartmann. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Na folwarku funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałac zamieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie zabytek w dalszym ciągu pełni funkcje mieszkalne i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Pałac otacza niewielki zaniedbany park o przeważnie liściastym drzewostanie. Na zachód od rezydencji wokół dziedzińca gospodarczego wznoszą się pofolwarczne zabudowania.

Pałac

Rezydencja w Chwałkowicach została ufundowana najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek wzmiankowano w 1845 roku. Pałac murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym. Fasada (elewacja zachodnia) sześcioosiowa, z centralnym trzykondygnacyjnym ryzalitem mieszczącym główne wejście, poprzedzone murowanym gankiem, zwieńczonym tarasem. W elewacji ogrodowej (wschodniej) wydatny dwukondygnacyjny ryzalit z parterową dobudówką. Elewacje zachowały fragmenty ozdobnych detali: boniowanie pasowe przyziemia, gzymsy kordonowe między kondygnacjami, proste nadokienniki. Pałac nie jest wpisany do rejestru zabytków, posiada kilku właścicieli, którzy prowadzą nieskoordynowane i nie konsultowane z konserwatorem prace remontowe. Niestety jak widać po fasadzie odbija się to niekorzystnie na wyglądzie budynku.

 

Wygląd pałacu z 1906 roku możemy poznać dzięki widokówce zamieszczonej na portalu www.dolny-slask.org.pl

 

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/841134,foto.html?idEntity=529595 (dostęp: 23.07.2014 roku) 

 

Zabytki w Chwałkowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Chwałkowicach. W ewidencji zabytków znalazł się zespół pałacowy (nr 6): pałac, brama na folwark, park pałacowy.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Chwałkowic zapewniają rzadko kursujące autobusy PKS Leszno z Góry, Wołowa, Wrocławia i Wschowy. Ze względu na trudności ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Stadion i dalej DK94 w stronę Legnicy. Z tej ostatniej trasy tuż za Wrocławiem należy skręcić w prawo w lokalną drogę (ul. Wrocławska) prowadząca przez Krępice, Mrozów, Miękinie i Klękę do Brzegu Dolnego. Z Brzegu Dolnego najlepiej skierować się do Wołowa ulicą Dębową. Wołów należy opuścić ulicą Wiejską, czyli DK338. Trasa ta prowadzi do Wińska przez środek Chwałkowic. Zespół pałacowy znajduje się w północno-wschodniej części Chwałkowic, na prawo od DK338. Odległość: w jedną stronę z Gliwic około 225km, z Wrocławia około 60km. Samochód można zaparkować przy jednej z bocznych dróg prowadzących do dawnych zabudowań folwarcznych.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2014 r.

 

Joomla templates by a4joomla