Powiat wrocławski, gmina Kobierzyce

(nazwa niemiecka: Seschwitz, w latach 1937-1945 Trostdorf, Kreis Breslau)

 

Neorenesansowy pałac w Cieszycach wzniesiony w stylu włoskiej willi został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej majątek upaństwowiono. W czasach Polski Ludowej pałac należał m.in. do Wojewódzkiej Stacji Hodowli Roślin. Rezydencję wykorzystywano jako wielorodzinny budynek mieszkalny. Obecnie obiekt jest własnością prywatną. Teren wokół pałacu i parku ogrodzono. Nieużytkowany budynek można zobaczyć tylko z pewnej odległości.

 

Zabytki w Cieszycach

Do rejestru zabytków w Cieszycach wpisano park pałacowy (31.01.1984r., nr rej.: 546/W). W ewidencji zabytków uwzględniono również pałac (ul. Kasztanowa 25).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Cieszyc zapewniają autokary prywatnego przewoźnika (firma Usługi Autokarowe Mariusz Romańczuk) kursujące między innymi z Bielawy, Dzierżoniowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie trasą S8 i DK8 w stronę Kłodzka. Droga krajowa nr 8 (ul. Wrocławska) prowadzi przez Cieszyce, należy z niej skręcić w prawo w ul. Kasztanową. Od ulicy Kasztanowej odchodzi ulica Pałacowa. Sam pałac posiada jednak adres ul. Kasztanowa 25. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Pałac położony jest w zachodniej części Cieszyc, na lewo od głównej drogi. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód najlepiej zostawić na poboczu ulicy Kasztanowej lub Pałacowej.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla