Powiat wrocławski, gmina Żórawina

(nazwa niemiecka: Gallowitz, w latach 1937-1945 Gallen, Kreis Breslau)

 

Zabytki w Galowicach

Do rejestru zabytków w Galowicach wpisano zespół pałacowy (2.12.1976r., nr rej.: 382/W): pałac, spichrz, brama wjazdowa, park (osobny wpis z 24.07.1976r., nr rej.: 377/W).

Dawna rezydencja wykorzystywana była w czasach Polski Ludowej jako magazyn i wielorodzinny budynek mieszkalny. Zabytek został pozbawiony większości cech stylowych w wyniku przeprowadzanych prac remontowych. Z czasem budynek został zaniedbany. Z pewnością nie służył mu również okres kiedy podlegał Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie pałac w Galowicach jest własnością prywatną. Budynek w znacznym stopniu został wyremontowany. Pałac zabezpieczono przed wejściem, przylegający do niego teren otoczono ogrodzeniem. Z dawną rezydencją sąsiaduje odnowiony spichrz, przy którym utworzono Muzeum Powozów. Zapraszam na oficjalną stronę obiektu

http://www.muzeumgalowice.pl/

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Galowic zapewniają autobusy PKS oraz busy prywatnego przewoźnika (firma TRAKO) kursujące między innymi z Przecławic, Strzelina i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Krajków, następnie DK395 do Wojkowic. W Wojkowicach z DK395 należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Galowic przez Żórawinę. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 160km. Zespół pałacowy położony jest w centrum Galowic, na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować tuż obok ozdobnej bramy prowadzącej na teren dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

Joomla templates by a4joomla