Powiat głubczycki, gmina Głubczyce

(nazwa niemiecka: Schlegenberg, Kreis Leobschütz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Historia Lwowian sięga średniowiecza, niestety ze względu na znikomą ilość przekazów źródłowych nie można jej odtworzyć. Wieś została założona w XIII w. na prawie niemieckim, być może przez niemieckich osadników. Świadczy o tym stosowanie w średniowieczu nazwy Schlegenberg i brak jej polskiego odpowiednika. Zmiana przebiegu granic po drugiej wojnie światowej spowodowała potrzebę stworzenia polskiej nazwy dla miejscowości. Tak więc po 1945 r. określano ją jako Osadę Lwowską. Z biegiem czasu nazwę tę zmieniono na Lwowiany. Wracając do czasów dawniejszych warto odnotować, że już pod koniec XIII w. miasto Głubczyce zakupiło majątki ziemskie Krolowe i Schlegenberg. Niestety nie udało mi się ustalić jak długo wspomniane dobra podlegały miastu. Sytuacja własnościowa na tych terenach musiała się zmienić najpóźniej w drugiej połowie XVIII w. kiedy to w dzisiejszych Lwowianach wybudowano dwór.

Barokowy dwór w Lwowianach to budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem mansardowym z powiekami, wykonanym z dachówek. Fasada (elewacja zachodnia) sześcioosiowa, z centralnie umieszczonym głównym wejściem. Od południa do budynku dostawiono nowszą przybudówkę, w której urządzono garaże. Elewacje przekształcone, o zmienionym układzie otworów okiennych, zachowały pozostałości podziałów ramowych: lizeny i gzyms koronujący. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi, przy której jednobiegowa klatka schodowa. W północnej części parteru pomieszczenie gospodarcze, obejmujące całą szerokość budynku, sklepione kolebkowo z lunetami. Sień również sklepiona kolebkowo z lunetami, w klatce schodowej zastosowano sklepioną kolebkę o łuku obniżonym i sklepienia kolebkowo-krzyżowe. W pozostałych pomieszczeniach dworu płaskie stropy z sufitami.

Dwór w Lwowianach w 2009 roku

 

Dworem po drugiej wojnie światowej zarządzało miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. Zabytek obecnie również stanowi część gospodarstwa rolnego. Budynek w nienajgorszym stanie technicznym, jednak o mocno zdegradowanych elewacjach nie posiada większej wartości historycznej. Dwór wpisano do rejestru zabytków 13.04.1964 r. pod nr rej.: 794/64. W rejestrze jako lokalizację podano Osadę Lwowską, co jeszcze dziś powoduje spore zamieszanie. W Internecie można znaleźć informacje o dwóch dworach w Lwowianach i w Osadzie Lwowskiej, tymczasem mowa jest o tym samym budynku. Teren wokół dworu otoczony ogrodzeniem, obiekt można zobaczyć z zewnątrz. W 2014 roku sytuacja nie uległa zmianie. Prawdopodobnie zabytek znajduje się obecnie na terenie prywatnego gospodarstwa rolnego.

 

Stan dworu w grudniu 2014 roku

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W Lwowianach zatrzymują się pojedyncze autobusy PKS z Głogówka, Głubczyc i Klisina. W tej sytuacji dojazd komunikacją publiczną jest nie realny. W pobliżu Lwowian znajduje się przystanek kolejowy Głubczyce Las na nieczynnej od 2000 r. trasie kolejowej nr 294 Głubczyce - Racławice Śląskie. Do Racławic jak na razie można jeszcze dotrzeć pociągiem z Kędzierzyna – Koźla. Do Kędzierzyna dosyć często kursują pociągi z Gliwic. Rozwiązaniem problemów komunikacyjnych jest zabranie do pociągu roweru i pokonanie ostatnich 13km z Racławic do Lwowian o własnych siłach. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 408 do Bierawy, a następnie drogami lokalnymi przez Cisek, Sukowice, Długomiłowice, Naczysławki i Gierałtowice do trasy nr 38, którą należy skierować się na południe, do Głubczyc. Z Głubczyc do Lwowian najlepiej dojechać lokalną drogą. Odległość: w jedną stronę około 74 km. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód na chwilę trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r., aktualizacja grudzień 2014r.

 

 

Joomla templates by a4joomla