Powiat krapkowicki, gmina Walce
(nazwa niemiecka: Dobersdorf, Kreis Neustadt)
Rys historyczny i stan obecny:
W 1857 roku właścicielem majątku w Dobieszowicach był hrabia Manfred von Seherr-Thoss. Być może to właśnie on ufundował istniejący do dziś niewielki neogotycki dwór, którego czas powstania szacuje się na drugą połowę XIX wieku. Pomiędzy 1858 a 1861 rokiem posiadłość przeszła w ręce rodziny Deloch. Członkowie tego rodu pozostali właścicielami dóbr do końca drugiej wojny światowej. Według księgi adresowej z 1937 roku majątek należał do Ludwiga Deloch-Dobersdorf. W tym czasie posiadłość liczyła 327,4ha, w tym 260ha pól uprawnych, 31ha łąk, 10ha pastwisk, 3,9ha stawów, 4,5ha lasu, 1,5ha parku i ogrodu, 9,25ha dróg, podwórzy gospodarczych i nieużytków, 6,75ha łoziny. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Obecnie dwór jest własnością prywatną.
Dwór
Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, ze znacznymi ryzalitami na osiach elewacji frontowej i ogrodowej oraz ryzalitem w elewacji bocznej. Dwór podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachami dwuspadowymi. Budynek znacznie przekształcony, za wyjątkiem niewielkich szkarp pozbawiony pierwotnych podziałów i detali, w drugiej kondygnacji zmieniono również wielkość otworów okiennych. Obecnie własność prywatna, brak możliwości zwiedzania, teren ogrodzony. W otoczeniu dworu budynki gospodarcze dawnego folwarku.
Zabytki w Dobieszowicach
Do rejestru zabytków w Dobieszowicach wpisano kapliczkę, w centrum wsi, XIX w. (nr rej.: 2329/94 z 5.04.1994r.); spichrz folwarczny, 1 poł. XIX w. (nr rej.: 1620/66 z 20.09.1966r.); dom, poł. XIX w. (nr rej.: 1619/66 z 20.09.1966r.).
Informacje praktyczne i dojazd:
Dojazd do Dobieszowic komunikacją publiczną jest trudny. Autobusy PKS z Kędzierzyna-Koźla jeżdżą tylko w dni robocze, w ciągu dnia 9 kursów. Do samego Koźla dostaniemy się pociągiem z Gliwic, a dalej autobusem miejskim dojedziemy do dworca PKS w dzielnicy Kędzierzyn. Wybierającym się w podróż samochodem proponuję trasę: z Gliwic DK 88 do węzła autostradowego w Kleszczowie, następnie A4 do węzła w Pławniowicach i dalej DK 40 w kierunku Prudnika, przez Kędzierzyn-Koźle, do Twardawy, tam skręcamy w prawo w lokalną drogę do Dobieszowic. Na miejscu nie ma parkingu, samochód możemy na chwilę zostawić na poboczu drogi, lub w jakieś bocznej uliczce.
Damian Dąbrowski
Kwiecień 2009 r.