Powiat krapkowicki, gmina Krapkowice

(nazwa niemiecka: Dombrowka, w latach 1936-1945 Eichtal, Kreis Oppeln)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Wioska wzmiankowana po raz pierwszy w 1393 r. w związku z jej zakupem przez braci Adama i Jana Bees. Od 1490 r. własność rodziny Rogoyskich. Pierwotny budynek obronny, być może, że wzniesiony przez nich, został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVII w. Rogoyscy wystawili w jego miejscu barokowy dwór, przebudowany na pałac na początku XX w. przez rodzinę von Teichmann – Logischen. W Polsce powojennej obiekt stanowił własność PGR, na przestrzeni wielu lat pełnił funkcje administracyjne, urządzono w nim również magazyn zbożowy oraz przedszkole. Od lat 80-tych XX wieku pałac stał pusty. Od 1998 r. należy do prezesa Rogowskiej Hodowli Roślin Spółki zo.o.

Pierwotny barokowy dwór z 2 poł. XVII w., skrywa się w ścianach eklektycznego pałacu stworzonego około 1907. Budynek remontowany w 1965 r. i po 1998 r., z przewagą cech neobarokowych. Położony na skarpie Odry, murowany z cegły, na rzucie zbliżonym do litery „L”, skrzydło pn. 3-kondygnacyjne, skrzydło pd o dwóch kondygnacjach, w miejscu złączenia obydwu skrzydeł wysoka 6-kondygnacyjna wieża. Z dawnych podziałów elewacji zachowały się boniowane lizeny oraz częściowo boniowane przyziemie, okna w ozdobnych obramieniach. Od południa i wschodu do pałacu przylegają nowsze tarasy. Budynek nakryty wielospadowymi dachami z facjatkami i powiekami. Wszystkie dachy wykonano z blachy, pomalowanej na czerwono. Wnętrza dwutraktowe, z ich dawnego wykończenia i wyposażenia przetrwała dekoracja sztukatorska w trzech pomieszczeniach oraz trzy kominki. Pałac otacza 7 hektarowy zdewastowany park krajobrazowy.

 

Zabytki w Dąbrówce Górnej

Do rejestru zabytków w Dąbrówce Górnej wpisano zespół pałacowy: pałac (nr rej.: 1006/65 z 7.05.1965r.) oraz park (nr rej.: 145/86 z 13.101.986r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Teoretycznie jest możliwy dojazd do Dąbrówki Górnej PKS-em z Opola i Krapkowic, jednak ze względu na znikomą częstotliwość kursów nie polecam.

Wybierającym się w drogę samochodem proponuję jazdę autostradą A4, w pobliżu Dąbrówki węzeł na skrzyżowaniu z DK 45. Z zaparkowaniem samochodu nie ma problemu, gorzej z wejściem na teren pałacu. Pałac i park są ogrodzone, brama wjazdowa często jest otwarta lecz tuż za nią wita nas napis teren prywatny wstęp wzbroniony. Właściciel planuje w tym miejscu otworzyć hotel z polem golfowym, miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie bardziej gościnny. Budynek można obejrzeć zza ogrodzenia, polecam spacer w stronę doliny Odry, po drodze natrafimy na piękny staw porośnięty wodną roślinnością.

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla