Powiat namysłowski, gmina Wilków
(nazwa niemiecka: Weidenbach, Kreis Namslau)
Rys historyczny i stan obecny:
O historii tej niewielkiej miejscowości nie posiadamy prawie żadnych informacji. W 1530 r. Nikel Bochwitz był właścicielem Młokicia w księstwie oleśnickim. Wioska ta była lokalizowana koło Sycowa, ale ponieważ w jego pobliżu nie ma miejscowości o takiej nazwie, być może chodzi o Młokicie w gminie Wilków. Kolejna, pewniejsza informacja pochodzi z 1844 r. W tym czasie majątek w Młokiciu – dwór i folwark – należały do wdowy po kapitanie von Busse. Jego dalsze losy również nie są znane.
Dwór w Młokiciu być może został zniszczony w końcowej fazie drugiej wojny światowej. Do czasów obecnych zachował się otaczający go park krajobrazowy i resztki zabudowy dawnego folwarku: spichlerz, obora, ruiny stodoły. W parku przeważa drzewostan liściasty: dęby, lipy, wiązy, graby. Park jest dobrze utrzymany, usunięto z niego podszyt i samosiejki oraz wyznaczono aleje. Niestety podobnie jak zabudowa folwarczna nie został wpisany do rejestru zabytków.
Informacje praktyczne i dojazd:
Do Młokicia dojeżdżają autobusy PKS z Namysłowa. Kursują one tylko cztery razy w ciągu dnia i tylko w dni robocze, dlatego dojazd komunikacją publiczną do Młokicia jest mało realny. Do samego Namysłowa z Górnego Śląska najlepiej jechać pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór z przesiadką w Kluczborku. Podróżującym samochodem polecam trasę: z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Dąbrówka Górna, a dalej DK 45 do Opola i DK 454 do Namysłowa. W Namysłowie, na początku miejscowości najlepiej skręcić w lewo w ul. Chopina, następnie w prawo w ul. Reymonta i ponownie w lewo w ul. Grunwaldzką. Lokalna droga (przedłużenie ulicy Grunwaldzkiej) prowadzi cały czas prosto do Młokicia (po drodze mija się miejscowości Dębnik i Lubska). Odległość: w jedną stronę ponad 140 km. Park znajduje się po lewej stronie głównej ulicy. Samochód można zostawić blisko zabudowań dawnego folwarku.
Damian Dąbrowski,
Październik 2010 r.