Powiat nyski, gmina Pakosławice

(nazwa niemiecka: Bechau, Kreiss Neisse)

 

Rys historyczny i stan obecny:

 

Dzieje miejscowości sięgają XIII wieku, jednak jej właściciele znani są dopiero od XVI stulecia. Prawdopodobnie również w XVI w. powstała w Biechowie pierwsza rezydencja, przebudowana w XVIII wieku w stylu barokowym. Budynek ten spłonął w 1854 r., w ogromnym pożarze który unicestwił większość wioski. W 1856 r. Biechów odziedziczył hrabia Elois von Matuschke. Nowy właściciel ufundował stojący do dziś  neorenesansowy pałac zaprojektowany przez znanego architekta Karla Lüdecke. Budowa okazałej rezydencji trwała kilka lat (1856-1863). Pałac należał do rodziny von Matuschke do 1945 roku. W 1904 r. przeszedł jeszcze jedna przebudowę. W Polsce powojennej przez wiele lat zabytek nie był zagospodarowany, co sprzyjało dewastacjom. W efekcie do dzisiaj nie zostało nic z pierwotnego wyposażenia pałacu. Obiekt przed zniszczeniem uratowało przeznaczenie go na cele oświatowe. Pierwsza szkoła zaczęła funkcjonować we wnętrzach biechowickiego pałacu w 1961 r. Na przestrzeni lat zmieniały się szkoły, ale funkcje oświatowe obiekt pełni nadal. Obecnie w pałacu ma siedzibę Technikum Żywienia Gospodarstwa Domowego.

 

Neorenesansowy pałac, murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na rzucie prostokąta, dwukondygnacjowy, podpiwniczony, nakryty wysokimi dwuspadowymi dachami, z ozdobnymi szczytami. Fasada (elewacja wschodnia) siedemnastoosiowa, z trzema pozornymi ryzalitami, centralnym trzyosiowym i skrajnymi dwuosiowymi, oraz wejściem, ponad którym balkon, z ozdobną balustradą, wsparty na trzech kolumnach. Na osi elewacji zachodniej kwadratowa wieża, zwieńczona hełmem z latanią. Budynek zachował pierwotne podziały elewacji, przyziemie oraz narożniki boniowane, okna w ozdobnym obramieniach. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią i klatką schodową na osi.

Na zachód od rezydencji kamienne tarasy prowadzące pierwotnie do parku, obecnie na dziedziniec gospodarczy. Na osi frontu pałacu neogotycka kaplica, murowana z cegły, otynkowana, salowa, z sześcioboczną wieżyczką, zwieńczoną strzelistą iglicą. Pod kaplicą znajduje się krypta grobowa dawnych właścicieli. Pałac z kaplicą otoczone rozległym parkiem krajobrazowym, z licznymi okazami starodrzewia.  

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Do Biechowa można dojechać komunikacją publiczną, ale nie jest to łatwe i wymaga kilku przesiadek. Najpierw należy dojechać pociągiem do Kędzierzyna-Koźla, gdzie trzeba przesiąść się w pociąg do Nysy. Z Nysy do Biechowa kursuje PKS (10 kursów w dni robocze). Wybierającym się w podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Prądy, a następnie DK 46 w kierunku Nysy do Pakosławic, gdzie należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Reńskiej Wsi. Dalej drogami gminnymi przez Smolice można dojechać do Biechowa. W jedną stronę około 125 km. Na miejscu można zaparkować samochód w pobliżu kaplicy zamkowej.

 

Damian Dąbrowski

Sierpień 2009 r.

Joomla templates by a4joomla