Powiat prudnicki, miasto

(nazwa niemiecka: Lindenvorwerk Neustadt, Kreis Neustadt O.S.)

 

Folwark miejski w dolinie rzeki Prudnik został prawdopodobnie wzniesiony na początku XVIII wieku. Od mniej więcej połowy osiemnastego stulecia majątek należał do rodziny Flipper. Na przełomie XIX i XX wieku został wzniesiony istniejący do dzisiaj pałac. W 1937 roku właścicielem rezydencji i majątku o powierzchni 162ha był Bruno Flipper. W rękach rodu Flipper dobra pozostały do końca drugiej wojny światowej, a następnie przejęło je państwo polskie. Pałac wraz z folwarkiem przekazano w zarząd Stadninie Koni w Prudniku. Zabytek do dziś pozostaje własnością Stadniny Koni. W ostatnich latach przeprowadzono generalny remont pałacu. Obecnie w budynku mieszczą się biura i mieszkania pracowników firmy. Na parterze znajduje się także sala konferencyjna.

Neorenesansowy pałac murowany z cegły, potynkowany, założony na planie zbliżonym do prostokąta, o bryle urozmaiconej przez ryzality zwieńczone szczytami i wieżę w narożniku północno-zachodnim. Budynek podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakrytym dachem wielospadowym ze współczesnymi oknami dachowymi. Elewacje ozdabiają gzymsy (wieńczący, między kondygnacjami, okienne), nadokienniki, płyciny podokienne, szczyty, dwukondygnacyjny ganek od strony zachodniej, taras przy narożnej wieży.

Do pałacu przylega niewielkie zadrzewienie, pozostałość po dawnym parku i ogrodzie. Na południe od rezydencji znajdują się gospodarcze zabudowania pofolwarczne.

 

Zabytki w Prudniku Lipach

Do rejestru zabytków w Prudniku Lipach wpisano kaplicę przy ulicy Poniatowskiego 17 (dawna Wiejska), XVIII w., nr rej.: 1995/73 z 30.01.1973r. Pałac nie został ujęty w rejestrze zabytków.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Prudnika zapewniają między innymi pociągi relacji Kędzierzyn–Koźle – Nysa. Do Kędzierzyna można stosunkowo łatwo dojechać pociągiem, np. z Gliwic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Pławniowice, a następnie DK 40 w kierunku Głuchołaz prowadzącą przez Prudnik. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 90 km. Z centrum miasta można skierować się na południe ulicą Dąbrowskiego, a następnie skręcić w lewo w ulicę Poniatowskiego. Dwór w Lipach znajduje się przy tej ostatniej ulicy pod numerem 3a. Samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2015 r.

 

Joomla templates by a4joomla