Powiat strzelecki, gmina Izbicko
(nazwa niemiecka: Stubendorf, Kreis Gross Strehlitz)
Rys historyczny i stan obecny:
Wieś Izbicko po raz pierwszy pojawia się w dokumentach już pod koniec XIII w. Początkowo należała do książąt opolskich, następnie do wielu szlacheckich rodów, m.in. Frankenberg, Larich, w reszcie w latach 1811-1945 Strachwitz.
Dzieje pałacu w Izbicku sięgają XVIII stulecia. Wybudowano wtedy klasycystyczną dwupiętrową rezydencję, z dwoma charakterystycznymi narożnymi wieżami. Pałac otaczał park dworski założony w stylu angielskim. W XIX wieku miały miejsce remonty i przebudowy obiektu, dotyczyły głównie wnętrz i nie miały wpływu na bryłę pałacu. Dramatycznym wydarzeniem dla posiadłości Strachwitzów było III Powstanie Śląskie, w czasie walk pałac został splądrowany i spalony, pomimo przeprowadzonej w latach 1923-32 odbudowy nie powrócił już do czasów świetności. W przeciwieństwie do wielu innych rezydencji pałac w Izbicku przetrwał drugą wojnę światowej bez szwanku. Obiekt został upaństwowiony i otwarto w nim Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego, którą w 1952 r. przekształcono w Technikum Hodowlane. Technikum funkcjonowało w pałacu do 1984 r., kiedy to ze względu na remont zostało przeniesione. Remont prowadzony przez Opolskie Kuratorium Oświaty okazał się wielką pomyłką. Prace ciągnęły się w nieskończoność, a ich rezultatem było pozbawienie obiektu zabytkowego wyposażenia i stolarki. W 2003 r. pałac nabył prywatny inwestor, Hubert Palm. W latach 2005-2007 zabytek przeszedł renowację z prawdziwego zdarzenia. Obecnie w dawnej rezydencji Strachwitzów znajduje się hotel. W samym pałacu urządzono 9 apartamentów oraz dwie sale konferencyjne. Dodatkowe 40 pokoi znajduje się w wyremontowanym dawnym internacie Technikum Hodowlanego. Wnętrza pałacu ze względu na brak przedwojennej dokumentacji nie zostały odtworzone, lecz urządzone na nowo, w stylu nawiązującym do baroku oraz klasycyzmu. Oficjalna strona pałacu:
Na nocleg w hotelu w Izbicku warto się zatrzymać w trakcie zwiedzania powiatów krapkowickiego i strzeleckiego. W pobliżu warte zobaczenia są m.in.: sanktuarium na Górze św. Anny, pałace w Dąbrówce Górnej, Kamieniu Śląskim, Kujawach, Mosznej, Pisarzowicach, Rozkochowie, Żyrowej, zamki w Krapkowicach i Rogowie Opolskim, ruiny zamków w Strzelcach Opolskich i Ujeździe.
Pałac w Izbicku jest obecnie neobarokowy (w rezultacie odbudowy z lat 1923-32), murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, z kwadratowymi ryzalitami zamykającymi fasadę (w miejscu dawnych wież) oraz nowszymi półkolistymi przybudówkami w elewacjach wsch. i zach. Budynek podpiwniczony, trzykondygnacjowy, z ostatnią kondygnacją umieszczoną w mansardzie, nakryty wysokim, mansardowym dachem. Fasada 13-osiowa, z centralnie umieszczonym wejściem. Okna prostokątne, w ozdobnych obramieniach. Układ pomieszczeń: na parterze dwutraktowy, z korytarzem między traktami, na piętrach przekształcony. Cześć pomieszczeń zachowała sklepienia: krzyżowe, kolebkowo-krzyżowe, żaglaste oraz kolebkowe.
Pałac otacza piękny XIX wieczny park krajobrazowy, z cennymi okazami starych drzew. Na terenie parku znajduje się obecnie wkomponowany w zieleń niewielki kort tenisowy, romantyczny zakątek z małym stawem i altanką. Całość jest ogrodzona.
Informacje praktyczne i dojazd:
Do Izbicka jest bardzo dobry dojazd komunikacją publiczną. Przez przystanek Izbicko skrzyżowanie przejeżdża w ciągu dnia kilkanaście autobusów PKS ze Strzelec Opolskich. Do Strzelec Opolskich dojedziemy bez problemu pociągiem relacji Gliwice – Opole.
Osobom zmotoryzowanym proponuję jechać z Gliwic autostradą A4, następnie w Nogowczycach zjechać na DK88, a dalej w lewo DK 94 w kierunku Opola. Izbicko leży przy tej drodze. W jedną stronę ponad 52 km. Na miejscu można zostawić samochód na parkingu przed hotelem.
Damian Dąbrowski
Maj 2009 r.
Pierwsza galeria obejmuje fotografie Pałacu z zewnątrz (jego elewacji i bezpośredniego otoczenia), a także fotografie dawnego internatu zaadoptowanego obecnie na hotel.
W drugiej galerii umieściliśmy fotografie wnętrz pałacu oraz zabytkowego parku.