Powiat strzelecki, gmina Leśnica

(nazwa niemiecka: Lenkau, w latach 1936-1945 Wolfswiesen, Kreis Cosel)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1295r. Mikołaj Latschina (Laczyna), dziedziczny wójt Koźla, znany z dokumentów z lat 1442-1455, w 1455r. sprzedał N. Strolowi (Strzelowi) z Czechlau majątki Rokicie i Łąki Kozielskie. Niedługo później dobra te przejęła rodzina Lassota. W dokumencie z 1479r. jako właściciel Rokicia wymieniony został Jan Lasota.

Samuel Lassota, syn Mikołaja z Rokicia, odziedziczył po ojcu Łąki Kozielskie. W 1539r. właścicielem tej miejscowości był Jan Lassota (zm. po 1562r.), być może syn Samuela. Następnie Łąki Kozielskie weszły w skład dóbr zamkowych w Koźlu. W 1558r. cesarz Ferdynand I Habsburg oddał w zastaw państwo kozielskie Ottonowi von Zedlitz. Pięć lat później dobra nabył Johann von Oppersdorff. Od 1617r. miasto Koźle i okoliczne wioski należały do Andrzeja Kochcickiego. W czasie wojny trzydziestoletniej Kochcicki opowiedział się przeciwko cesarzowi i po klęsce protestantów pod Białą Górą w 1620r. jego dobra zostały skonfiskowane. W 1735r. Ferdynand Adolf von Plettenberg (ur.1690r., zm.1737r.) kupił państwo Koźle, w skład którego wchodził między innymi majątek Kobylice. Następnie państwo kozielskie odziedziczył jego syn Franciszek Serafin Józef Maria (ur.1714r., zm.1779r.). W latach 1766-1771 właścicielem Koźla był Klemens August von Plettenberg (ur.1742r., zm.1771r.), syn Franciszka Serafina. Ostatnim właścicielem państwa kozielskiego (do 1800r.) z rodu von Plettenberg był Maksymilian Fryderyk (ur.1771r., zm.1813r.), syn Klemensa Augusta. Po Plettenbergach właścicielami majątku w Łąkach Kozielskich była rodzina von Stwolinski. Następnie dobra należały do rodu von Bock, Josefa Jockischa, Franza Oppitza (1873r.), Arthura von Schimonsky ze Steblowa (1886r.) i Josefa Larischa (1894r.). Przed 1905r. posiadłość o powierzchni 222ha została włączona w skład domeny królewskiej. W 1905 i 1912r. jako ich dzierżawca wymieniony był Rudolf Mülter. W 1921r. majątek w dalszym ciągu liczący 222ha dzierżawiła Pani Mülter z domu Strehl. Około 1930r. dobra zostały rozparcelowane. Dawny dwór w Łąkach Kozielskich jest wykorzystywany jako budynek mieszkalny. Teren wokół ogrodzony, obiekt można zobaczyć tylko z zewnątrz. W pobliżu zachowane resztki parku krajobrazowego i budynków folwarcznych.

 

Dwór

Dwór w Łąkach Kozielskich został zbudowany zapewne w pierwszej połowie XIX w. przez rodzinę Stwolinskich. W czasach późniejszych rezydencja została powiększona o dodatkowe skrzydło. Budynek wielokrotnie przebudowywany, utracił cechy stylowe. Dwór murowany z cegły, wzniesiony na rzucie zbliżonym do litery „L”, potynkowany, jedno- i dwukondygnacyjny, nakryty dachami dwu- i czterospadowymi. Fasada dziewięcioosiowa, z centralnym filarowym portykiem poprzedzającym główne wejście do budynku.

 

 

Zabytki w Łąkach Kozielskich

Do rejestru zabytków nie został wpisany żaden z budynków w Łąkach Kozielskich. Dwór w znacznym stopniu przebudowany, utracił cechy stylowe.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety nie udało mi się znaleźć możliwości dojazdu komunikacją publiczną. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Pławniowice, następnie DK40 do Kędzierzyna-Koźla Sławięcic. Ze Sławięcic najlepiej wyjechać ul. Szpaków prowadzącą do Cisowej, skąd ul. Fredry można dotrzeć od Łąk Kozielskich. Dwór w Łąkach znajduje się na prawo od głównej drogi. Odległość: w jedną stronę około 45 km. Samochód trzeba pozostawić na poboczu ulicy Dworskiej.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla