Moravskoslezský kraj – województwo morawsko-śląskie

 

Rys historyczny i stan obecny:

 

Wieś Bolatice była własnością cysterskiego velehradskiego klasztoru (Velehrad - bardzo ważny klasztor na Morawach, związany z tradycją świętych Cyryla i Metodego) od trzynastego wieku do jego kasacji w 1784 roku. Po likwidacji klasztoru władze pruskie sprzedały majątek w Bolaticach rodzinie von Henneberg. Około 1820 roku Bolatice zakupili Lichnowscy, którzy połączyli je ze swoimi dobrami w pobliskiej Chuchelnej. Pałac w Bolaticach w 1926 r. od rodziny Lichnowskich odkupił Václav Bochýnek. Był on ostatnim prywatnym właścicielem rezydencji. Po 1945 roku pałac stał się własnością MNV, a obecnie jest siedzibą urzędu gminy.

 

W latach 1724-48 cystersi wybudowali w Bolaticach barokowy pałac, być może w miejscu wcześniejszego klasztornego dworu. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany, między innymi w 1927 roku i II połowie XX wieku, jednak do dziś zachował wiele cech stylowych. Rezydencja murowana z cegły, potynkowana, podpiwniczona, wzniesiona na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, nakryta wysokim dachem mansardowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem z osiemnastowiecznym kamiennym portalem, w którym umieszczono znak klasztoru i datę 1729 r. W elewacji tylnej niewielki trzyosiowy ryzalit. Wszystkie elewacje zachowały podziały ramowe, oraz prostokątne obramienia okien. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami, na osi holl z klatką schodową. Pierwotnie pałac otaczał rozległy park krajobrazowy, niestety dziś zostały po nim nikłe ślady.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Dojazd komunikacją publiczną do Bolatic jest możliwy, niestety zabiera mnóstwo czasu. Największy problem stwarza dotarcie z Polski do Ostrawy, skąd bardzo często kursują autobusy do Bolatic. Proponuję jechać pociągiem z Katowic do Chałupek (kursują rzadko, czas jazdy około dwóch godzin!), następnie podejść na rynek w Bohuminie skąd odjeżdżają autobusy do Ostrawy. Szczegóły można sprawdzić na stronie:

www.portal.jizdnirady.cz

 

Podróżującym samochodem polecam jechać z Gliwic DK 408 do Sośnicowic, skąd DK 919 prowadzi do Raciborza. Z Raciborza najlepiej wyjechać DK 45 w kierunku Chałupek, a następnie zjechać z niej w prawo w DK 917 prowadzącą przez Krzanowice do granicy państwa. Po czeskiej stronie, z Chuchelnej, lokalna droga prowadzi do Bolatic. Pałac położony jest w centrum miejscowości, niedaleko ronda, tuż obok, na parkingu przed marketem można zostawić samochód. Odległość: w jedną stronę około 70 km.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2009 r.

Joomla templates by a4joomla