Powiat namysłowski, gmina Wilków

(nazwa niemiecka: Damnig, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak informacji źródłowych uniemożliwia ustalenie nawet przypuszczalnej daty założenia osady i prześledzenie losów majątku w Dębniku. W 1621 r. właścicielem wioski był Baltazar Henryk von Oberg (zm. 1654 r.), starosta księstwa wrocławskiego. Miejscowość należała również do rodziny von Ohlen, od drugiej połowy XVIII w. do 1841 r.

Niewielki klasycystyczny dwór w Dębniku został wzniesiony w XIX w., być może przez rodzinę von Ohlen. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa z wejściem na osi, poprzedzonym wysokimi schodami. Ponad wejściem trójkątny przyczółek. W elewacji tylnej zmieniony układ otworów okiennych i zamurowane wyjście. Elewacje budynku pozbawione na większości powierzchni dawnych zdobień i tynku. Prawdopodobnie dwór posiadał boniowane narożniki, nad otworami okiennymi znajdowały się częściowo proste gzymsy, a pod oknami wykonano prostokątne płyciny.

Do budynku przylega pozostałość dawnego parku krajobrazowego. W jego drzewostanie wyróżniają się okazy kasztanowca zwyczajnego.

Dwór w Dębniku nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd do Dębnika komunikacją publiczną jest mało realny. Do miejscowości dojeżdżają autobusy PKS z Namysłowa, kursują one jednak bardzo rzadko (4 kursy) i tylko w dni robocze. W Namysłowie bardzo trudno zgrać przesiadkę na autobus do Dębnika. Do samego Namysłowa  najlepiej dotrzeć pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku. Ewentualnie pociągiem z Kluczborka w kierunku Wrocławia można dojechać do stacji Wilków i kilka kilometrów do Dębnika pokonać na piechotę. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Opola. Z Opola do Namysłowa najkorzystniej jechać DK 454. Z miasta trzeba wyjechać DK 451 w stronę Bierutowa, następnie w Wilkowie należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Dębnika. Odległość: w jedną stronę około 140 km. Dwór w Dębniku znajduje się po lewej stronie drogi, samochód trzeba zostawić na poboczu.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

Joomla templates by a4joomla