Powiat gliwicki, gmina Wielowieś

(nazwa niemiecka: Jagdhaus Hubertus, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

 

Przysiółek Hubert administracyjnie stanowi część Dąbrówki. Miejsce to po raz pierwszy wzmiankowane było dopiero w 1822r. jako Huta Łoniak. Następnie powstał tu niewielki folwark, a około 1895 roku rodzina Guradze, właściciele dóbr toszecko-pyskowickich wzniosła dwór myśliwski. Dwór należał do Kurta von Guradze, wymienionego w księgach adresowych z lat 1905-1921 i Kurta Huberta von Guradze, wzmiankowanego w 1930 i 1937r. Po drugiej wojnie światowej majątek został upaństwowiony. W 1958r. w dworze urządzono sanatorium rehabilitacyjne. Obecnie w budynku znajduje się Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej podlegający szpitalowi w Toszku. Teren wokół dworu jest ogrodzony, obiekt można zobaczyć tylko z większej odległości. W pobliżu dworu staw „Hubert” o powierzchni 6ha oraz rezerwat przyrody „Hubert” utworzony w 1958r. na powierzchni 13,47ha. Naprzeciw bramy głównej prowadzącej na teren Oddziału Rehabilitacji znajduje się tzw. polana śmierci, miejsce w którym w 1946r. zamordowano około 200 partyzantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”.

 

Dwór myśliwski

Budynek murowany, potynkowany, dwuskrzydłowy, zbudowany na planie litery „L”, jedno- i dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym. Dominantą dworu jest drewniana wieża nakryta namiotowym hełmem.

 

Zabytki

Dwór myśliwski Hubert nie został wpisany do rejestru zabytków.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Komunikacją publiczną można dotrzeć tylko do miejscowości Dąbrówka, skąd ostatnie kilka kilometrów trzeba pokonać na piechotę. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK901 do Pyskowic, a następnie DK94 do Toszka. Z Toszka najlepiej wyjechać ul. Sarnowską prowadzącą do miejscowości Sarnów. Na skrzyżowaniu za Sarnowem należy skręcić w lewo w drogę prowadzącą do Dąbrówki. Z centrum Dąbrówki do przysiółka Hubert prowadzi gruntowa droga. Odległość z Gliwic: w jedną stronę około 35 km. Na miejscu samochód można zaparkować przy ogrodzeniu otaczającym Oddział Rehabilitacji.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2011 r.

Joomla templates by a4joomla