Powiat świdnicki, gmina Świdnica

(nazwa niemiecka Grunau, Kreis Schweidnitz)

 

Zabytki w Jagodniku

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Jagodniku. W ewidencji zabytków uwzględniono m.in. zespół folwarku (nr 17): dom zarządcy (obecnie dom mieszkalny), oborę w zespole folwarku, dom mieszkalny (nr 17a).  

W 1830 roku wieś składała się z dwóch części dolnej i górnej. Właścicielem majątku był major von Gellhorn. W Jagodniku wzmiankowano 28 domów, folwark, ewangelicką szkołę, dwa młyny wodne. Wieś liczyła 182 mieszkańców, w tym 30 katolików. Historia dóbr w Jagodniku związana była z dziejami posiadłości w pobliskim Jakubowie. Po rodzinie von Gellhorn majątki przeszły w ręce rodu von Kettler. W 1937 roku połączone dobra Jakubów i Jagodnik liczyły 244,5ha, w tym 193ha pól uprawnych, 33,5ha łąk i pastwisk, 4ha lasu, 5ha wód, 0,5ha parku i ogrodu, 8,5ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. Na folwarku w Jagodniku mieszkał inspektor Max Wieczorek.

Dwór podpiwniczony, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym. Dłuższe elewacje ośmioosiowe, z centralnymi ryzalitami, zamkniętymi trójkątnymi przyczółkami. Główne wejście poprzedzone schodami. Elewacje przekształcone, odnowione. Zachowany wydatny gzyms wieńczący, gzyms kordonowy między kondygnacjami, część nadokienników.  

Jagodnik położony jest na wschód od Świdnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, dojazd ulicą Mikołaja Kopernika. Lokalizacja folwarku:

Jagodnik, nr 17; 50°49'47.7"N 16°31'26.6"E

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2021r.

 

Joomla templates by a4joomla