Powiat oleski, gmina Gorzów Śląski

(nazwa niemiecka: Jastrzygowitz, w latach 1936-45 Hartwigsdorf, Kreis Rosenberg O.S.)

 

 

Brak informacji źródłowych uniemożliwia przedstawienie zarówno losów miejscowości jak i majątku w Jastrzygowicach.

Dwór

Neogotycki dwór w Jastrzygowicach prawdopodobnie został wzniesiony w drugiej połowie XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, na wysokich piwnicach, dwukondygnacjowy, nakryty płaskim dachem. Fasada siedmioosiowa, z dwuosiowym centralnym ryzalitem, poprzedzonym murowanym gankiem podtrzymującym balkon. Przed frontem dworu niewielki podjazd. Elewacja tylna podobnie rozwiązana jak fasada, z dwuosiowym ryzalitem i gankiem filarowym z balkonem. Przy jednej z elewacji bocznych, niższa dobudówka, z której wyrasta czworoboczna wieża. Poza resztkami typowych dla neogotyku detali architektonicznych (krenelaż, sterczyny), również asymetryczna bryła budynku świadczy o jego neogotyckim charakterze. Architekt projektujący dwór w Jastrzygowicach niewątpliwie starał się nawiązać do większych i ozdobniejszych pałaców w Sowczycach, czy Naroku.

Dwór w Jastrzygowicach znajduje się wśród pól, w pewnym oddaleniu od samej wioski. Obecnie zapewne jest własnością prywatną (na miejscu brak informacji na ten temat). Budynek zamieszkały, można zobaczyć tylko z zewnątrz. W pobliżu dworu przetrwały w dalszym ciągu użytkowane budynki gospodarcze dawnego folwarku. Do dworu przylega niewielki zagajnik, być może jest to pozostałość po zaniedbanym parku.  

 

Zabytki w Jastrzygowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Jastrzygowicach.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Do Jastrzygowic można dojechać autobusem PKS między innymi z Olesna, Gorzowa Śląskiego i Praszki. Niestety autobusy te kursują rzadko (kilka kursów dziennie). Proponuję dojazd z przesiadką w Oleśnie, do którego można bez problemu dotrzeć pociągiem z Tarnowskich Gór i Katowic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 do Olesna. Z Olesna najlepiej wyjechać DK 487 w kierunku Gorzowa Śląskiego. Jastrzygowice są położone na prawo od tej trasy. Szukając dworu należy skręcić w prawo, w polną drogę jeszcze przed miejscowością. Odległość: w jedną stronę około 100 km. Samochód trzeba zostawić na poboczu drogi prowadzącej do dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2011 r.

Joomla templates by a4joomla