Powiat kłodzki, gmina Kłodzko

(nazwa niemiecka: Oberhannsdorf, Kreis Glatz)

 

 

Dwór

Renesansowy dwór zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku przez Hansa Daniela von Hennigsdorf. Rezydencja przebudowana po pożarze po 1550r. Kolejne przekształcenia dworu miały miejsce w XVIII i XX wieku. Na przestrzeni wieków majątek w Jaszkowej Górnej należał między innymi do rodzin von Hennigsdorf, von Götzen, von Magnis, von Haugwitz i ponownie von Magnis. Posiadłość często oddawano w dzierżawę. Po drugiej wojnie światowej zabytek przejęty przez państwo polskie. W dworze urządzono składnicę Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Obecnie budynek jest własnością prywatną. W ostatnich latach właściciele dworu często się zmieniają. Obiekt zabezpieczony przed wejściem, można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz.

 

Zabytki w Jaszkowej Górnej

Do rejestru zabytków w Jaszkowej Górnej wpisano kościół parafialny p.w. św. Mikołaja (9.09.1960r., nr rej.: 733) oraz zespół dworsko-folwarczny (5.05.2000r., nr rej.: 17/A/00): dwór (osobny wpis z 19.03.1960r., pod nr rej.: 656); stajnię, obecnie mieszkania; kuźnię; spichlerz; owczarnię, obecnie magazyn; owczarnię, obecnie oborę; ogrodzenie z bramą.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Jaszkowej Górnej zapewniają autobusy PKS z Droszkowa i Kłodzka. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Kłodzko. Do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. Z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Jaszkowej Górnej przez Jaszkową Dolną. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190km. Dwór znajduje się na lewo od głównej drogi. Samochód można zostawić w pobliżu zabudowań gospodarczych dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

Joomla templates by a4joomla