Powiat oleśnicki, gmina Oleśnica

(nazwa niemiecka: Kritschen, Kreis Oels)

 

 

Miejscowość wzmiankowano w 1391r. W pierwszej połowie XIX wieku majątek w Krzeczynie wchodził w skład majoratu Brzezinka (Majoratsherrschaft Briese). Właścicielami dóbr byli między innymi: hrabia Ludwig August Gottlieb Karl von Kospoth (ur.1803r., zm.1874r.), jego syn hrabia Karl August von Kospoth (ur.1836r., zm.1928r.) oraz wnuk Karla Augusta, hrabia Erich von Kospoth (ur.1900r., zm.1968r.).

 

Majątek w Krzeczynie bywał oddawany w dzierżawę (np. w 1872r. hrabiemu Karlowi Augustowi von Kospoth, w 1886r. Rudolfowi Jänisch), jednak przeważnie pozostawał pod nadzorem zarządców – inspektorów, zatrudnianych przez rodzinę von Kospoth.

W 1886r. dobra liczyły 775ha powierzchni, w tym 381ha pól uprawnych, 134ha łąk, 12ha pastwisk, 216ha lasów, 32ha gospodarstwa. W 1937r. ich powierzchnia wynosiła 616ha, w tym 225ha pól uprawnych, 65ha łąk, 226ha lasów, 55ha dróg i podwórzy gospodarczych.

 

Niewielki dwór w Krzeczynie został wzniesiony pod koniec XIX w., być może jako rezydencja dzierżawcy Rudolfa Jänischa. W czasach późniejszych był siedzibą zarządców folwarku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątki rodziny von Kospoth zostały przejęte przez państwo polskie. Folwark z dworem w Krzeczynie przekazano w zarząd Kombinatowi PGR z Oleśnicy. Dwór wykorzystywany był jako budynek mieszkalny. Funkcję mieszkalną obiekt pełnił również po przejęciu przez gminę Oleśnica. W lutym 2012r. dwór został uszkodzony w wyniku pożaru. Budynek można zobaczyć z zewnątrz, teren wokół nie jest ogrodzony. Do dworu przylega park.

 

Zabytki w Krzeczynie

Do rejestru zabytków w Krzeczynie wpisano park dworski z końca XIX w. (31.01.1984r., nr rej.: 532/W).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Krzeczyna zapewniają autobusy PKS kursujące z Oleśnicy i Wrocławia. Ze względu na możliwość przesiadki polecam dojazd przez Oleśnicę. Do miasta można dotrzeć pociągiem z Kluczborka lub Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK 396 do Oławy i DK455 do Jelcza-Laskowic Z miasta należy wyjechać ul. Oleśnicką prowadzącą do Brzezinki. W Brzezince trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Krzeczyna przez Ligotę Małą. Dwór z parkiem znajdują się w środkowej części miejscowości, na prawo od głównej drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 175km. Samochód można zostawić przy drodze, na obrzeżach parku.

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla