Powiat nyski, gmina Nysa
(nazwa niemiecka: Mohrau, Kreis Neisse)
Rys historyczny i stan obecny:
Niewielka miejscowość o długiej lecz mało znanej historii. Założona już przed 1270 r., w średniowieczu należała do biskupów wrocławskich. Brak informacji źródłowych o lokacji wioski, zasadźcy oraz rodzinie dziedzicznych sołtysów uniemożliwia opisanie historii Morowa. W 1937 r. majątek w Morowie o powierzchni 303 ha należał do Rudolfa von Falkenhausen właściciela zamku w Białej Nyskiej.
Dwór wolnych sołtysów został wzniesiony w XVI w. W dziewiętnastym stuleciu przebudowano go na spichlerz, obecnie jest własnością prywatną. Właściciel zamierza sprzedać budynek.
Dwór murowany z kamienia i cegły, pierwotnie otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem siodłowym. Budynek wielokrotnie przekształcany, o zmienionym układzie otworów okiennych. Elewacje z resztkami tynków, pozbawione zdobień za wyjątkiem profilowanych prostokątnych obramień otworów okiennych oraz portalu głównego wejścia. Układ wnętrz przekształcony, część pomieszczeń przykryta sklepieniami kolebkowymi i kolebkowymi z lunetami. Obecny właściciel zabezpieczył dwór nowym dachem wykonanym z dachówek, trudno jednak ocenić jaka przyszłość czeka ten w znacznym stopniu zdewastowany zabytek. Dawny dwór można zobaczyć z zewnątrz, by dostać się w jego pobliże trzeba przejść pomiędzy nowszymi budynkami gospodarczymi.
Informacje praktyczne i dojazd:
Do Morowa można bez problemu dotrzeć komunikacją publiczną. Najpierw należy dojechać pociągiem do Nysy, najlepiej z Gliwic z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu, z Nysy do Morowa dosyć często kursują autobusy MZK linii nr 8 i 12. Wybierającym podróż własnym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Prądy, następnie DK 46 do Nysy. Z centrum miasta należy wyjechać ul. Orzeszkowej i dalej lokalną drogą prowadzącą przez Białą Nyską do Morowa. Odległość: w jedną stronę około 130 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu głównej ulicy Morowa.
Damian Dąbrowski
Kwiecień 2010 r.