Powiat kłodzki, gmina Międzylesie

(nazwa niemiecka: Schönfeld, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1358r. Właścicielami majątku w Roztokach byli między innymi przedstawiciele rodzin: von Tschirnhaus i von Althann (od 1654r. do końca drugiej wojny światowej, posiadłość wchodziła w skład majoratu Międzylesie).

 

Dwór

Renesansowy dwór w Roztokach ufundował w 1569r. Daniel von Tschirnhaus. W kolejnych wiekach budynek był wielokrotnie przekształcany i zatracił cechy stylowe. Połączenie części mieszkalnej z częścią gospodarczą to w przypadku dworów dość nietypowe rozwiązanie. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie wydłużonego prostokąta, nakryty dachem naczółkowym. Fasada jedenastoosiowa, o nieregularnym układzie otworów okiennych. Główne wejście umieszczone asymetrycznie ozdobione jest portalem z bogatym fryzem heraldycznym, przedstawiającym herby przodków fundatora. Elewacje dworu zachowały ślady podziałów ramowych, okna w części mieszkalnej w prostych opaskach. We wnętrzach część pomieszczeń nakryta sklepieniami.

Do dworu przylegają zabudowania gospodarcze z XIX wieku. W pobliżu znajduje się kościół parafialny oraz zabytkowa plebania. Interesujące zabudowania gospodarcze wraz z dużym budynkiem mieszkalnym można znaleźć również we wschodniej części wioski, być może w XIX wieku funkcjonował tam drugi folwark.

 

Zabytki w Roztokach

Do rejestru zabytków w Roztokach wpisano kościół parafialny p.w. św. Marcina (28.06.1961r., nr rej.: 881); plebanię (23.05.2001r., nr rej.: 51/A/01); dwór i oborę (3.08.1965r., nr rej.: 1339).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do miejscowości zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Międzylesia oraz pociągi (stacja Roztoki Bystrzyckie) z Kłodzka, Międzylesia i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. Trasa ta przebiega przez Roztoki. Dwór znajduje się na prawo od głównej drogi, tuż obok kościoła parafialnego i plebani. Po drugiej stronie drogi nr 33 położone są nowsze zabudowania folwarczne, prawdopodobnie wzniesione w dziewiętnastym wieku. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 210km. Podczas wizyty w Roztokach samochód najlepiej zostawić przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla